diski prolaps 16.05.06 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!Olen37.a naine.Märtsis sain peale närviarstil ja kompuuteruuringul käimist diagnoosiks:radikulopathia L5 sin.discog. ja discopathia L4/L5 medialis.
Eelnesid tugevad valud selja alaosas,tuharas,reies,mis kiirgus põlveni(vasak pool).Käimisel valu väike,lamades-magades talumatu.Pikad unetud ööd enne ja pärast arstil käike.L4/5 lülivahemikus diski mediaalne protrusioon 5mm-selgitati igati asja,öeldi,et liiga vähe nihkunud-op.ei vaja.Olen nõus,aga kuidas valudest lahti saada?!Määrati taastusravi pakett kohalikus haiglas 2nädalat,läks justkui paremaks veidi.Sain isegi magada normaalselt.Nüüd ainult 2nädalat sellest möödas ja jälle tugevad valud samades kohtades.Arst kirjutas Tramadoli,et võtaksin,kui valutab,aga valutab ju kogu aeg!Perearst laidab selle rohu maha,et liiga kange ja tekitab sõltuvust.Õhtul saangi ainult võtta,muidu oleks nagu kogu aeg "laksu all".Muud valuvaigistid ei aita.Kas nii peangi kogu elu veetma!?Keegi ei ole andnud vastust konkreetselt,ometi on arstidel nii palju kogemusi,ootaks ju ausat-mis siis,et julma vastust.Olen terve elu tegelenud tansimise,kergejõustiku aladega,ujumisega.Tervislik toitumine ja-elviisid.Ülekaalu pole kunagi olnud,ka nüüd-162cm pikkus ja 52kg kaal.Viimased 5 aastat regulaarselt aeroobika,ujumine,suvel,jalgratas.Ka kogu haiguse perioodil.Hullemaks ei läinud.Nii,et lihased igati treenitud,kõik lihased peaksid teineteist toetama-abistama.Taastusravis näidati harjutusi,mida tegema pean kogu aeg,teengi püüdlikult.Kodus teen tasakesi majapidamistöid,olen instrueeritud teatud liigutuste ohtlikusest jne.Mida edasi-kas jätkan nende samade tablettidega surmani ja kas see valu jääbki kestma?Olen suht suure valutaluvusega,mitte pillija,aga see värk hakkab juba mõistusele.Kodune elu kannatab ka igas mõttes,kui naine-ema on kogu aeg haige ja väsinud.Töö on lihtne-saan istuda seista ja kõndida vaheldumisi,aga õhtuks ikka tagumik ja jalad valutavad ja surisevad.Tundetust pole veel esinenud jalgadel,küll aga tõmblevad parema jala varbad kogu aeg ja päkaosa tõmbub nagu kokku iseenesest(nagu käsi rusikasse,aga see pole päris kramp),kuigi see jalg ei valuta .Arst ei osanud sellele vastust anda.Miks see nii on?Äkki oskate nõu anda või oma kogemustele toetudes rääkida,kuidas teistel samalaadsetel patsientidel on läinud-millest abi saanud-mida proovinud.Närviarst seletas mulle kõik ära,mis see haiguse-hädaga tegemist,mis see endaga kaasa toob jne.Küsisin siin dr.Pajose käest nõu-tema ütleb,et teatud liigutustest tuleb hoiduda,mis valu tekitavad ja et valu möödub mõne kuu pärast ise.Loomulikult ei tee ma ühtki liigutust,mis mulle valu teeks,ma isegi ei too poest ühtki asja koju,et ennast hoida-pere toetab mind igal sammul,aga valu ei vähene.Kui paar päeva saangi rahulikult olla,siis kolmandal päeval jälle valu tagasi.Veel ütles dr.Pajos,et tuleb asendeid muuta,kui miski asend valu tekitab.Loomulikult teen ma ka seda,ega ma loll pole,et kogu aeg istun,kui valus on-aga ükski asend(seismine,istumine,lamamine)ei lase mul olla üle viie minuti ilma valuta.Magamiseks olen ka proovinud erinevaid asemeid ja asendeid.Ikka üks ja seesama.Olen proovinud päevade viisi mitte midagi teha-lihtsalt jalutada ja olla igasugustest kohustustest vaba.Isegi trennist loobusin mõneks ajaks,et katsetada,kas see on koormuseks.Muidugi ei ole ma lamanud tundide viisi sellel ajal-ma ei saakski.Midagi ei aita,valu tuleb ikka ja jälle tagasi,samuti need jalalaba värinad.Kui mõnel päeval valu pole,kas siis võib nii olla,et ka tavalisest kummardamisest( mõned korrad kodutööde tegemistel )võivad anda järgmisel päeval tunda,kuigi olen seda teinud ettevaatlikult ja nii nagu mulle õpetati?Kokkuvõtteks-valu on kestnud peaaegu viis kuud järjest,suurim vahe nädal aega(mitte sellel perioodil,kui midagi ei teinud).Mida teha!Olen ka psüühiliselt väga läbi,kuigi unehäireid pole.Palun andke nõu.Ette tänades.
Signe.

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere
Tänan kokkuvõtliku ja põhjaliku haiguskulu kirjeldamise eest, selle põhjal on väga lihtne Teile öelda, et Te peate pöördume neurokirurgi poole ja suure tõenäosusega arvestama operatsiooniga diski prolapsi eemaldamiseks. Põhjused selleks on järgmised:
- kaua kestnud valusündroom, mis valuvaigistitele ei allu
- uus ägenemine ( vehepeal oli ju parem)
- lihastõmblused.
Kui konsrvatiivne ravi medikamentide ja ravivõimlemisega ei ole nii pikka aega aidanud ja mingit paranemistendentsi ei ole, ongi järgmiseks lahenduseks operatiivne ravi.
Põhjendus, et 5 mm protrusioon on liiga väike näidustus opratsiooniks pole alati õigustatud, mõnikord on kompuutri ülesvõte teatud nurga all ja prolapsi suurus pole sellel täielikult määratletav. Samuti võib mõnikord ka väike prolaps anda tugevaid valusid, mis on tingitud just närvi kompressioonist. Pikka aega kestnud valud kurnavad inimest ja halvendavad elukvaliteeti rääkimata töövõimest, seega ei pea ma õigustatuks Teie puhul nn venitamise taktikat konservatiivse raviga.
Neurokorurg on spetsialist, kes Teie puhul lõpliku otsuse teeb, seega pöörduge neurokirurgi vastuvõtule.
Loodan, et andsin Teie küsimusele ammendava vastuse.
tervitades ja palju edu ja jõudu soovides
Dr. K. Otsalt