paanika, hirm 05.12.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 50 aastane naine. Kodu ja perekond olemas ning kõik on korras, aga ma ei saa lahti hirmu ja paanikahoogudest. Algasid need juulis, hirmutunne, kõht hakkas värisema, iiveldus, käed jalad värisesid, masendus, ei tahtnud väljagi minna kartsin et kukun kokku. Käisin augustis psühhaatri juures ja ta kirjutas mulle fevarini hommikul 50 mg ja õhtul 0,25 mg ning xanaxit 0,25 mg kolm korda päevas. Nüüd olen seda võtnud juba kolm kuud, alguses olid need kogused natuke suuremad. Olen oma arstiga nõu pidanud ja vähendasime koguseid just xanaxit. Nüüd on need iiveldushood ja kõhuvärinad tagasi tulnud, eriti on need 4-5 vahel õhtul. Tööd teen kõvasti, sellest see probleem vast ongi.
Olen ka kõva spordi tegija, kuid nädal jäi vahele ja kohe andis see tunda (kõht hakkas värisema ja ajas iiveldama, need hood on väga lühikest aega ja kaovad ära. Kui võtan rahustit,siis kõik vaevused kaovad. Ma ei tea kas see on tingitud ületöötamisest või millestki muust. Muid haigusi nagu ei ole. Menstruatsioon käib nagu kellavärk korrapäraselt, on ainult kogu aeg olnud vererohke ja seitse päeva. Olen õpetaja juba 23 aastat. Eelmine aasta oli väga pingeline ja suvel kui hakkas puhkus lõid kõik töved välja. Kui puhkepäevadel kodus olen siis pole midagi viga, aga koolis on vist pingeline olukord ja see kohe mõjub, nagu ei tahaks üldse kooli tööle minna. Muidu mulle meeldib lastega töötada ja mina meeldin neile ka, aga kas ei peaks töökohta vahetama, muidu ei pea vastu, ma ise tunnen seda. Ma ei oska halvasti tööd teha ja see on minu suur viga vist, kõik peab hästi olema ja siis pingutan ennast üle ja hädad ongi käes.
Kõike head soovides

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid e-maili eest!
Ärevushäirete ravi on pikaajaline protsess, seetõttu soovitan Teil kindlasti nõu pidada Teile ravi ordineerinud psühhiaatriga, enne kui ravimite annust muutma hakkate, vastasel juhul võib ravimi annus osutuda ebapiisavaks / soovitud ravivaste jääb saavutamata / ning Teie haigussümptomid ei pruugi taanduda. See reegel kehtib nii antidepressantide kui ka anksiolüütikumide / ärevuse vastaste preparaatide / kohta. Usun ka, et iiveldushoogude suhtes on Teid pisut täpsemalt uuritud / näiteks stresshaavandi väljalülitamiseks /.Palun varuge kannatust, ärevushäirete ravis vajate seda kindlasi. Ja muidugi on vaja ka elustiili muuta, sest alustada tuleb ikka ärevuse põhjuste kõrvaldamisest. Lugupidamisega,
Katrin Otsalt