Alzheimeri tõbi. 13.10.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Närviarst diagnoosis minu 72.a. vanaemal alzheimeri tõve (mälumaht vähenenud). Memm unustab palju, ei saa ennast alati selgelt väljendatud, on hajameelne, enese suhtes ükskõikne, läheb väga vara magama. Ise millegi suhtes initsiatiivi üles ei näita, aga alati nõus abistama. Küsimus: missuguse ravimid oleksid kõige tõhusamad? Kuidas lähedased saaksid teda aidata? Kuidas käituda?

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Aitäh huvitava küsimuse eest.

Teie kirja põhjal võib järeldada, et teie vanaemal on juba kaugelearenenud Alzheimeri tõbi millele tõenäoliselt kaasneb ka depressioon ( sage kaasuv sümptom AT puhul).

Kahjuks sellises AT faasis mäluhäirete ravi medikamentidega enam efekti ei anna, kuna medikamentoosne ravi annab tulemusi vaid AT varase staadiumis haigetel. Praeguses staadiumis on vajalik tähelepanu pöörata enam hooldusele, suhtlemisele, koduste toetusele.

Nõuandeie selles vallas võite saada spetsialistidelt, kes on tegelenud palju taoliste haigetega, puutunud kokku nende perede ja koduste probleemidega.

Arstidest soovitan pöörduda Tartu Ülikooli Närvikliiniku Polikliinikusse Dr. Ülla Linnamäe vastuvõtule ( kolmapäeviti kl.10 - 12. )

või erapolikliinik Tipparst ,Tartu, Vaksali 17, dr. Reet Kinks, vastuvõtud reedeti kl 14- 16, registreerimine tel. 07 430 903.

Hoolduse osas on parimaks nõuandjaks Larissa Orljonok, Vaimse Tervise Hooldekesus, TaRTU, Staadioni 48,tel 07 333 849.

Parimate tervitustega,

Teie arst.