Spinaalkanali ahenemine 06.02.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

kirjutasin Teile eelmise aasta detsembris kirja (nr 31165), milles küsisin nõu diskiprolapsi operatsiooni järgsete vaevuste püsimise kohta.

Kõigepealt tahan teid tänada vastuse eest.

Niisiis olen 30a mees, kellel oli diskiprolapsi operatsioon 18.11.2004. Peale seda läbisin 10 päevase sanatoorse ravi (mašaas, mudaravi, võimlemine). Olen käinud nõelravis, tegelenud igapäevaselt ravivõimlemisega, paar korda nädalas teen tervisesporti. Kuna kahe kuu möödudes operatsioonist, ei olnud mu vaevused ikkagi kadunud, konsulteerisin uuesti oma operatsiooni teinud arstiga, kes otsustas teha mulle uue MRT uuringu.

Kl.andmed: 18.11.04 op L5-S1 diski prolaps vasakult. Ebamäärane perioodiline valu püsib, tuimus ja rakustunne mõlemas jalas.

MRT leid: Müelogrammi liikvoridefektid puuduvad, kuid konf. viitab stenoosile. Uuringul ilmneb degeneratiivset tüüpi signaalimuutus L2-3, L3-4, L4-5, L5-S1 diskides ja lülides L5-S1 lõpp-plaatide läheduses. Diskide kõrgus on veidi langenud. Esinevad väikesed servmised spinaalkanali-suunalised osteofüüdid. Lülide vahelised liigesed on artrootilised.
L5 lülikaares vasakul on näha väike laminotoomia defekt. Jälgitav on kontrasteeruv armkude defektis ning samas epiduraalsel vasakul ja ees. Dura kott deformeeritud ei ole, liiteid vas. lateraalretsessi piirkonnas ei saa välistada. Diskiprolapsi enam ei esine. Spinaalkanal on siiski kitsas (sagit. diam ~10mm). L4-5, L3-4, L2-3 on spinaalkanal stenootiline - kongenitaalselt + liigeste muutused, sagit. diam. 10...12mm; later. retsesside ja intervert. foraamenite ahenemine ei ole väljendudnud.
Postop. muutused.
Lumbaalosas on spinaalkanal stenootiline.

Seega minu vaevusteks on - nii parema kui vasaku külje peal magades lähevad jalalabad ja sääre välisküljed nagu paksuks või hakkavad valutama ( raske on seda tunnet kirjeldada); istudes hakkab vasak jalg valutama kintsu tagaküljed ning jalalabad ja sääre välisküljed lähevad ''paksuks'', parem jalg kipub istudes tuimaks minema; selg valutab peaaegu koguaeg.
8 tundi tööl olla ilma valuvaigisteta on raske. Jalgade vaevused on muutuvad, kuid kirurg ütles, et need on S-1 alal. Praktiliselt on seisukord sama, kui enne operatsiooni. Midagi on ka paremaks läinud ja midagi on juurde tulnud.

Siit minu küsimused:
1. Kas sellise diagnoosiga on veel mingeid ravivõimalusi või ootab mind ees järjekorde operatsioon?
2. Mida selline operatsioon edaspidiseks eluks ette võib tuua, kirurg rääkis, et selg muutub ebastabiilseks?
3. Kui tõsised sümptomid peavad olema, et selline operatsioon ettevõtta?

Olen Teile väga tänulik, kui saate mulle asjakohast nõu anda. Samuti tuleksin heameelega koos piltidega Teie vastuvõtule.

Lugupidamisega,

mures patsient

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tänan Teid e-maili eest!
Et anda korrektset arvamust Teie seisundile, peaksin Teid läbi vaatama ja esitama täiendavaid küsimusi. Kindlasti sooviksin ka MRT pilte vaadata.
Kaaluda tuleb operatiivse ravi võimalust lähtuvalt sellest, kuidas Teie vaevused mõjutavad Teie elu kvaliteeti ja kas operatsioon tagaks olulise paranemise.
Soovitan Teil kokku leppida aeg minu vastuvõtule tulekuks, selleks helistage, palun, "MEDEXI" registratuuri numbril 7 366 088.