Diski operatsiooni järgne probleem 05.12.04 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere Lp doktor,

tahan küsida Teilt nõu, kui selle ala spetsialistilt. Olen 30 aastane küllaltki liikuva ja füüsilise tööga tegelev meesterahvas. Selja valudega olen olnud hädas viimased 7 aastat. Kuid umbes aasta tagasi halvenes asi ühe nädalaga nii, et lõi ka valu vasakusse jalga kuni varvasteni välja ning vasakus labajalas olid ''sipelgad''. Perearst saatis mind neurokirurgi vastuvõtule, kust edasi saadeti MRT uuringut tegema.

Siinkohal tooksin ära MRT uuringu vastuse: uuringul ilmnevad degeneratiivsed muutused L2-3, L3-4, L4-5, L5-S1 diskides. L5-S1 näha ka lõpp-plaatide poolselt signaalimuutus. L5-S1 diski suhteliselt mahukas vasakpoolne paramediaalne prolaps olulise spinaalkanali ahenemisega( rohkem vasakult poolt); olulist lateraalkanalite ahenemist ei ole. L4-5 diski protrusioon, rohkem paremale, parem lateraalkanal ahenenud.
L2-3, L3-4 diskide tagasihoidlikud protrusioonid. L2 lüli veidi kiilja kujuga, MR signaal. Arvamus: L5-S1 diski vasempoolne paramediaalne prolaps.

Seda aega , kui sain uuesti neurokirurgi vastuvõtule koos MRT vastusega oli olukord pisut paremaks läinud. Kirurg arvas, et operatsiooniga võiks veel oodata ja , et kahe kuu pärast kui asi ei ole korda läinud saab samade piltide põhjal võtta vastu uue otsuse. Kahe kuu möödudes oligi asi tunduvalt parem, kuna hakkasin igapäevaselt tegelema ravivõimlemisega, aeg-ajalt käisin ujumas ja manuaalteraapias.

Selle aasta septembris pöördusin uuesti neurokirurgi poole, kuna vaevused ei olnud kadunud ja lisaks hakkas ka parem jalg istudes osadest varvastest tuimaks muutuma. Tavaelus küll vasakus jalas enam valu ei olnud, kuid siiski püsis vasakus labajalas ''sipelgate '' tunne ning istudes ja tööd tehes oli valu tuharas ja reie tagapinnal. Samuti oli häritud külje peal lamamine. Neurokirurg küsis kas tahad operatsiooni või ei ning seekord vastasin jaatavalt.

Operatsioon toimus 18.11.2004 ja uut MRT uuringut mulle enam ei tehtud.
Operatsiooni tulemuseks oli L5-S1 flavektoomia vasakul ning L5-S1 subligamentaarse diski prolapsi eemaldamine.

Tänaseks on operatsioonist möödas 2,5 nädalat ja enesetunne ei ole just kõige parem. Normaalselt kõndides on vasaku reie tagapinnal närvi valu ja küljepeal pikali asend on häritud. Samuti on hakanud operatsiooni haavast järgmine selgroolüli koht valutama. Ka vasaku jala sirgelt üles tõstmisel lööb kerge valu põlve taha ja tuharasse. Operatsiooni järgselt olen tegelenud ettenähtud ravivõimlemisega, jalutamisega ja vältinud pikemat istumist.

Siit küsimused:
1) kas käimisel valu püsimine vasakus jalas on nomaalne ( s.t üldse mingi valu püsimine peale operatsiooni)?
2) kas ühe lüli opereerimine võib mõjutada kuidagi halvasti järgmist lüli ( st et nüüd põhjustab järgmine lüli uusi veavusi)?
3) kas on õige, et operatsioon viiakse läbi aasta tagasi tehtud MRT uuringu põhjal?
4) kas oleks mõtekas pööruda teise neurokirurgi poole?
5) mida edasi teha?

Lugupidamisega ja ette tänades,
mures patsient

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Püüan vastata Teie küsimustele:
1) Valusündroomi püsimine operatsiooni järgselt on täiesti tavapärane, kui valu ei ole liialt terav ja sellega ei kaane muid sümptomeid ( palavik; haavapiirkonna põletik ). Kui pikalt valu püsib, on väga individuaalne ja sõltub operatsionieelsest seisundist. Tihti kipub olema, et kui valu on püsinud enne operatsiooni väga pikka aega, püsib see ka operatsiooni järgselt pikemat aega. Siinkohal soovitan siiski varuda kannatlikkust, sest operatsioonist on ju möödas alles 3 nädalat , isegi haav pole ju veel päriselt paranenud ja operatsiooniga kaasneb ju alati ka ümbritsevate kudede trauma, mis vajab samuti taastumist, et jõuda nn. normaalsele tasemele tagasi.
2) Ühe lüli operatsioon ei tohiks põhjustada kõrvalolevate lülide kahjustust, tihti on raske operatsiooni piirkonnas valu täpselt lokaliseeioda ja ehk ikkagi on tegemist opereeritud lüli valu ja ümbritsevate kudede traumast tingitud valuga.
3) Selle üle otsustab konkreetselt arst/ kirurg. Kui kliiniliselt on sümptomid samad, siis on see täiesti põhjendatud, sest haiguslikud muutused diski prolapsi näol iseenesest " tagasi " ei lähe ja haiguslik muutus võib ainult veel suurem olla. uue uuringu tegemise näidustuseks oleks olnud uute sümptomite tekkimine või siis väga tugev valusündroom.
4) Selle jätaksin Teie enda otsustada. Alati on võimalik küsida nn " teist arvamust ", kuid peate teadma, et uus arst näeb Teid hoopis teises seisundis, s.t operatsiooni järgselt ja hinnangud võivad olla täiesti erinevad sellest, kuidas hindas teie seisundit praegune raviarst.Teie praegune arst ehk oskab siiski teie ravi kõige pareminu jätkata ja juhtida, sest haigus ei lõpe ju operatsiooniga, vaid ravikompleksi kuulub vähemalt 2 kuu pikkune taastumise periood, mil teie füüsiline koormus peab olema piiratud, samuti teatud asendid, tegevused. Loodan, et sellest kõigest on teid informeeritud.
Lõpetuseks tahaks teile soovida veelkord kannatlikkust ja teadke, et iga operatsioon on stress organismile ja sellest taastumine võtab aega. Tegelge ravivõimlemisega, kuid ka sellega peab olema ettevaatlik, ülepingutus võib tuua hoopis halvemaid tagajärgi. Kui sipelgate jooksu tunne jalas püsib ja jalg tundub kange, soovitan käsimassaazhi, mis aitab lihaseid lõõgastada ja kiiremini paranemisele kaasa aidata.

Edu teile,
Teie arst.