kaela lordoosi lamenemine 05.09.01 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere Dr Pajos

Vaevlen kaelavalude käes. Eriti hull on lugu pea pööramisel, painutamisel ühele küljele. Valuga kaasneb tugev ragin. Pöördusin oma murega perearsti poole, kes soovitas röntgenipildi teha. Röntgenoloog kirjutas diagnoosiks KAELA LORDOOSI LAMENEMINE ning perearst pidas vajalikuks mind neuroloogi konsulatatsioonile suunata. Neuroloog aga arvas, et tegemist ei ole üldse mitte haigusliku seisundiga vaid see olla lihtsalt minu "mingi huvitav" eripära? Vaevuste leevendamiseks kirjutas saatekirja ravivõimlemisse. Kuid valu kaelas ei näi taanduvat. Sooviksin teada, mida see diagnoos tähendab. Kas olukorda on võimalik parandada, leevendada, tuleb sellega kui "eripäraga" leppida, või mis?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Lapse ja nooruki kael on tavaliselt kõver, külgvaates kaelakõverus on suunatud ette, pea kaldub taha. See on normaalne kaelalordoos mis kompenseerib selgrookõveruse allpool rinnalülide kõrgusel- siin on kõverus tahapoole. Vananemisel tekkivad muutused kaelalülidevahelistes liigestes, kõhrketastes ja sidemetes tingivad kaelakõveruse vähenemise, ülesvõtetel muutub kael siis sirgeks. See ongi kaelalordoosi lamenemine. Kaasub tavaliselt ka valu ja pinge kaelalihastes, valu võib kiirguda ka õlga - kätte või ka kuklasse. Võimlemine on igati asjakohane, tulemus võtab aga aega. Kindlasti on olemas vaevuste vastu ka muid ravivõimalusi. Kaelalülisamba kõverus aga ei taastu.

Dr. Ain Pajos