sclerosos multiplex 16.01.04 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

28.07.2003.a. haigestusin- tekkis nägemise langus vasakust silmast. Silma keskel oli hall laik.
Arstide obj-ne leid: pupillid külgühtlased, bulbuste liikuvus vaba, neuroloogilise ärajäämanähte ei esine.Kp ref elavad, külgühtlased,patol ref ei vallandu.
MRT uuring:liikvoriruumid keskjoonel,dislokatsioonideta,tavalise kuju ja suurusega.Ajustruktuurid sümmeetrilised.FLAIR kujutisel ilmestuvad üksikud kõrge signaaliga kolded corpus callosumis,periventikulaarses valgeaines, sagitaalsel kujutisel ka väikeaja vasemas hemisfääris subkortikulaarselt.Ajutüves koldeid ei erista.Retrobulbaarruumid ii,n opticused ühtlase laiusega.Leid mittespetsiifiline, tegemist võib olla SM kolletega(lokalisatsioon).
Paigutati haiglasse, sain tilkinf Solumedroliga 0,5 g koos füsioloogilise lahusega 500 mlx5.
Kokkuvõtteks oli, et ilmselt on tegemist SM esimese atakiga, kindlat diagnoosi momendil välja panna ei saa.
Ravi tagajärjel nägemine paranes ja paari nädala jooksul taastus täielikult s.t. nägemine on -0,75 mõlemast silmast nagu oli ka enne haigestumist.
Käesoleva hetkeni pole kurta olnud nagu millegi üle. Olen 34 aastane selle hetkeni võiks öelda täiesti terve naisteravas. Töö on istuv, väga paju aega tööajast on arvutiga töö ja võiks öelda ,et pingeline ja stressirohke.
Viimased paar nädalat olen tundnud väikest tuima valu paremas jalas ja vasakus käes. Vasak käsi kipub surema n.t. raamatu lugemisel, kui hoian kätt küünarnukist kõverdatult ülespoole ja ka magades käed üle pea.
Käte suremist magades on ka esinenud varem. Jalad ja käed tuimad ja jõuetud ei ole.
Kas vasaku käe suremine ja see väikene tuim valu käes ja jalas võib olla SM uue ataki tunnuseks, või on see tingitud millestki muust? Kui sageli keskmiselt SM ennast tunda annab ja millisel kujul ta võib end tunda anda?
Tänan Teid juba ette vastuse eest.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Suremistunne käes võib olla uue ataki alguse tunnus. SM ravi tänane seisukoht on et ravi kaasaegse preparaadiga tuleks alustada kohe esimese ataki järgselt - sellega võib oluliselt vähendada järgneva haigusperioodi kordumise tõenäosust.
Soovitan pöörduda SM keskusesse Tallinnas - Lääne Tallinna Keskhaigla Meremeeste Haiglas, või Tartus TÜ Neuroloogiakliinikusse.

Dr. Ain Pajos