ripakil käsi 25.11.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Paar kuud tagasi juhtus mul selline lugu, et jäin kaugsõidubussis magama ja umbes poole tunni pärast ärgates ei allunud mu parem labakäsi enam minu tahtele. Käsi oli lõdvalt ripakil, ma ei saanud ühtegi asja käes hoida. Kui üritasin, kukkus see kohe maha. Ma ei saanud ei kirjutada, ei arvutil trükkida, ei hambaid pesta, juukseid kammida jne. Käsi rippus lõdvalt alla. Käisin neuroloogi juures, pidi olema nn. äramagatud käsi. Kuna käsi jäi bussis keha ja istme vahele, tekkis närvikahjustus. Mulle õpetati spetsiaalsed võimlemisharjutused ja tasapidi hakkas käsi paremini liikuma. Kahe kuuga taastus motoorika täielikult. Käisin just natuke aega tagasi neuroloogile näitamas. Ta ütles, et mul on nõrgad närvid ja see võib korduda. Ma ei tohi istuda jalg üle põlve ja pean jälgima, et käsi jälle kuhugi vahele ei jääks. Ometi juhtus 5 päeva tagasi täpselt samasugune lugu. Jäin jälle bussis magama ja poole tunni pärast ärgates oli käsi jälle elutult ripakil. Pisut ta liigub, aga jälle ei saa ma tamaga ei kirjutada, et kammida jne. Lusikaga süüa saan ainult nii, et tõstan vasaku käega paremat suu juurde. Olen teinud neidsamu võimlemisharjutusi, kuid 5 päeva jooksul ei ole olukord paranenud. Jalad surevad ka viimasel ajal väga kergesti ära. Aga sellel käel ei ole traditsioonilist surnud käe surisevat tunnet muul ajal, kui ainult siis, kui teda teise käega puudutada.Tahaksin teada Teie, kui sama ala spetsialisti arvamust: kas tegemist on lihtsalt nõrkade närvidega ja taastuda aitab ravivõimlemine ja edaspidi tuleb ettevaatlikum olla, et sama asi ei korduks? Või võib olla tegemist mingi randmekanali ummistumisega, mille puhul aitaks operatsioon või vastavad süstid? Lisainfoks niipalju, et töötan ca 10 aastat arvutiga. Olen ette väga tänulik, kui leiate võimaluse vastata

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kindlasti ei ole põhjuseks kitsas randmekanal. Labakäe osalise halvatuse tingib tavaliselt närvikahjustus õlavarre piirkonnas. Mõned inimesed saavad tõepoolest kergemini kompressioonist tingitud närvikahjustusi kui teised kuid sageli on põhjus ka ainevahetushäires nt suhkruhaigus.

Dr. Ain Pajos