agressiivne laps 25.11.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Olen mures oma poja käitumise pärast. Mitmed inimesed on öelnud, et see on normaalne - laps areneb. Aga siiski, minule põhjustab see probleeme. Poeg, aasta ja kümne kuune, on tohutult püsimatu. Areng on eakohane, kuid see tohutu energia, mis tal on - see väsitab. Ta suudab kõige rohkem 2 sekundit paigal püsida. Isegi mängides siiberdab pidevalt ja eelistab ka selliseid mänge, kus ei pea kohal püsima. Oeh. See pole tegelikult veel kõige jubedam. Hull lugu on aga tema suhtumisega teistesse (võõrastesse) lastesse - nii kui ta mõnda näeb, nii ta ründab (läheb juurde, haarab riietest, sakutab, hammustab ja ise seejuures naerab kahjurõõmsalt). Hiljuti puhkesin lausa nutma. Oleme alati olnud hästi aktiivsed (palju viibinud lastega kohtades - mänguväljakud, beebikoolid, ujumised, võimlemised, lelula jne) - kas see võib olla sellest põhjustatud? Tegelikult ei olegi see põhjus kõige olulisem vaid appikarje teile, et mida ma saaksin teha, et ta nii ei teeks? Paljud ütlevad, et asi on tähelepanu puuduses (ärge teie mulle seda öelge), aga meie puhul on see võimatu - olen 24 h ööpäevas tema päralt ja tõesti tegelen temaga palju. Ja üldjuhul on meil koos väga tore ja lõbus. Aga siis kui juhtub jällegi mõni intsident teise lapsega - läheb tuju nulli.

Palun aidake! Kas ehk peaksin pöörduma otse neuroloogi poole?

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Aitäh avameelse kirja eest.
Selles, et te oma lapsega palju koos olete ja palju tegelete, ei teki teie kirja lugedes kahtlustki, et olete tõesti ainult lapse päralt. Võib olla aga peitubki probleem hoopis ärahellitamises?
Samuti on iga laps indiviid ja oma iseloomu ning käitumisega ainulaadne. Seetõttu püüan Teid lohutada, et loodetavasti lapse kasvades ja närvisüsteemi küpsedes muutub ta rahulikumaks ja teiste laste suhtes sõbralikumaks.
Aruka ja analüüsiva lapsevanemana olete aga oma kirjas juba ka andnud minu peamise vastuse Teile: te peaksite siiski lapsega käima neuroloogi ja ka lastepsühholoogi vastuvõtul, kes oskab lapsega lähemalt tegeledes anda täpse hinnangu, millega on siiski tegemist ja nõustada Teid ja Teie perekonda, et edaspidised, järjest raskemad eluetapid ( lasteaed, kool) võimalikult valutult nii Teile kui ka lapsele vastuvõetavad oleksid.
Edu soovides,
Teie arst.