Ajuinsult 18.06.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Soovin infot ajuinsuldist taastumise kohta. Minu vanaema, kes elas hiljuti insuldi üle, jäi paremast küljest kergelt halvatuks. Tema rääkimine on pea et olematu. Saab öelda kaks esimest sõna ja siis on kõik. Kas on lootust, et tema kõne kunagi ka taastub? Kui kaua hoitakse sellist haiget sel juhul haiglas?

Ette tänades,

Ragne

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Ajuinsult põhjustab ajukoes ajurakkude pöördumatu kahjustuse. Seetõttu oleneb paranemine oluliselt sellest, kui head on aju kompensatśiooni-ja integr. võimed.
Seisundi parandamiseks rakendatakse kõnedefekti puhul logopeedilist ravi ( juhul, kui arusaamine kõnest on säilunud )ja kehapoole halvatuse puhul ravikehakultuuri.
Haiglas on patsient isheemilise insuldi puhul keskmiselt nädala, hemorraagilise insuldi puhul pikemalt. Raviskeem on alati kohaldatud siiski konkreetse patsiendi vajadustega.