traumajärgsed peavalud 04.06.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen praegu 20-aastane neiu ja vahel vaevavad mind peavalud, mis algavad intensiivselt kuklast ja levivad siis üle poole pea....vasak pool aga ei valuta kunagi. Aastal 92 kukkusin ma 2 meetri kõrguselt pea peale ja oli peapõrutus, midagi hullemat ei leitud. Ka aastal 97 kukkusin ma peaga vastu kivipõrandat, jälle oli koljupõrutus aga ei midagi enamat. Aastal 2001 tehti mulle kompuutertomograafia ja ka see ei näidanud mingeid kahjustusi. Kuid avastati mingi selline aju viga, et aju reageerib valgusele kuid mitte valguse kiirusele (tehti mingi vilkuva lambiga uuring). Mida see tähendab, mulle ei seletatud. Öeldi, et ma terve ja pole hullu. Nüüd nende kuklavalude pärast küsisin perearstilt, et kas võib olla veel nende peapõrutuste tagajärg ja arst ütles, et 90% võib ja et mida vanemaks ma saan, seda hullemaks läheb. Millegipärast ma aga väga ei usalda oma arsti, sest ta ähvardab alati kõikvõimalike jubedustega. Küsin siis teilt, et mida teie sellest arvate?

Arst vastas:

dr Katrin Kaarna

Neuroloog

Päevakirurgia Erakliinik Medex

Tere,

Aitäh küsimuse eest.
Loomulikult võivad eelnevatel peapõrutustel olla tagajärjed, enamasti see avaldubki peavaludes, kuid ei muuda siiski elukvaliteeti sedavõrd, et seeigapäevaelu häiriks. Kui peavalud on harvad ( ca 1x 2 kuu jooksul - 1x kvartalis) ja talutavad, ei pea selles suhtes tegema täiendavaid uuringuid ja peavalude puhul võib tarvitada apteegist saadavaid käsimüügiravimeid ( paracetamol C-vitamiiniga, Ibuprofen, aspirin ) Kui aga peavalud on väga sagedased ja neile kaasuvalt esinevad ka muud sümptomid ( virvendus silme ees, iiveldus, oksendamine, ühe kehapoole suremistunne jms ) tuleks kindlasti konsulteerida neuroloogiga, kes annab omapoolse hinnangu edasiste uuringute vajaduse ja ka ravi suhtes. Seega, kui te oma perearsti arvamusega ei ole nõus ja peavalud on sagedased ning häirivad, palun pöörduge neuroloogi poole.

Parimate tervitustega, Teie arst.