Pinges kael, vasak käsi kohmakas ja kange, sõrmed kanged, randmes surin jne 22.09.14 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Peale üht koormusrikast tööpäeva, tekkisid jalgade ja käte häired (jalgades ja kätes lihased väsinud, sõrmed vahel kanged, randmed väsinud ja nagu ülekoormatud, käevarred , näiteks juukseid föönitades väsisid ruttu, käe nahk oli ka natuke hell, vasak jalg vahel kergelt suremistundega). Mul on selline töö, kus seisan ja kõnnin palju, samal ajal käte liigutused pidevalt sarnased ja ka kiired, pea on langetatud asendis. Tööle sõidan teise linna ning bussis istumist ka palju. Samuti oli emotsionaalselt hästi pingeline aeg, olen labiilne. Sain vist nii füüsilise kui psüühilise ülekoormuse. Hakkasin kahjuks internetist erinevaid haiguste kirjeldusi lugema, muretsesin kohutavalt. Läksin arstile, aga aeg oli alles nädala pärast ning suurim mure oligi selleks ajaks ülekoormatud psüühika ja käed jalad nagu ei valutanud ega surisenud oluliselt, panime kõik stressi ja ärevuse arvele. Tehti mõned analüüsid, mis olid korras ja ma rahunesin. Mingi aeg hiljem tundsin vasaku käe labakäes ja sõrmedes mõningast nõrkust või kangust. Ei oska seda tunnet seletada. Ka ujumast tulles olid sõrmed natuke jäigad. Panin tähele, et kui mind tabas ärevus või tugev emotsioon, siis tajusin seda tunnet rohkem.. Kui võtsin pitsi konjakit või suutsin unustada, siis kadus. Umbes kolm nädalat tagasi süvenes probleem. Kas sain tuult kaela ja kuklasse või pingutasin venituste ja pideva kaela katsumisega üle (kael on mul õrn ja juba mitu aastat annab kergesti tunda, ent muudesse kohtadesse pole varem löönud), lisaks järjekordne emotsionaalne stress. Õlad ja õlavarred väsinud ja valutasid. Mõlemad käed ka. Mingit ägedat valu pole olnud. Pigem selline häiriv ja raske olek, mis ära ei lähe. Tahaks kätest nagu seda pinget välja raputada. Olen proovinud teha venitusi ja natuke võimelda ja määrida salviga mõne päeva vältel, et äkki mure taandub. Avastasin masseerides, et vasakul pool õlal, pigem kaela poolses osas, on natuke kõvem koht kui paremal pool. Vasakul õlal(see koht kust masseeritakse õlgu) on nagu mingi munake, liikuv ja kõva, paremal pool on see koht mu meelest õhem ja pehmem. Kui ma seda kohta masseerin, siis tunnen elektrilist kiirgust käevarres. Kui ma liiga palju seda kohta surun, siis on vasak käsi ja vahel ka reie esiosa ärritatud ja kael veel rohkem pinges. Kui panin pipraplaastri sellele kohale, siis see kuumav tunne oli tunda kogu käes randmes ja sõrmedes jne. See tunne oli väga hirmutav. Põhimõtteliselt nüüdseks isegi seda kohta katsudes kiirgab elektriline tunne igale poole ja see tunne püsib mõnda aega..Kui liialt muretsema hakkan, siis surisen lõpuks üle keha. Mõnel korral on öösel vasak käsi kergelt nn surnud olnud ja vist väikese sõrme kõrvalt sõrm kange. Ka parema käe nn abielusõrmuse sõrm on olnud vahel öösel kange. Kui päeval käsi pigistan, siis pole nad samuti korras. On sellised soonelised ja pinges, sõrmed kraksuvad. Parema käe pöial on juba pikemat aega konksu surudes kergelt valulik. (lisainfoks, et eelmisel talvel oli trauma, parem käe peopesa läbis varras, mingit põletikku ei tekkinud ja käe tundlikus polnud häiritud kordagi, käisid traumapunktis esmaabi saamas).
Tundub et olen oma kaela katsumisega veel rohkem endale liiga teinud. Liiga palju masseerinud. Vasakult poolt on kael rohkem pinges ja nagu jäigem kui paremalt. Jälle hakkan paanikasse sattuma.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Enamus kaebusi tuleneb ilmselt kroonilisest ärevusest ja depressivsest seisundist. Perearstilt võiks siiski paluda teha üldvereanalüüsid, teha rohkem võimlemist ja liikumist ja vähem uurida internetti. Kui probleemid püsivad, peaks külastama neuroloogi.

Dr. Ain Pajos