Auraga migreen 09.04.11 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Teismelisena hakkasid mul auraga migreenid, millele järgnesid tugevad peahood. Auraga migreen - u 20 min silmade ees sik-sakid või laigud, siis käe ja suu (parmal pool) ärasuremise tunne ja tugevalt. Liigutada kätt saan. Selline tunne, et keegi suruks nii tugevasti kinni. Ja kõnehäired, saan aru, mis teised räägivad, kuid raske vastata ning kui mõtlen mõnele sõnale, siis selle tähendus tundub imelik ja see kõik kokku umbes tund aega. Hood esinesid harva, siis oli u 10 aastat paus ja nüüd 31 a-lt hakkasid jällegi. Ise olen täheldanud, sportimise e füüsilise koormuse tagajärjel. Viimati oli nädal tagasi, oli aura ja samasugune, kuid ei esinenud tugevat peavalu, selline nõrk-nõrk tuige oli peas. Kas ma peaksin nüüd eeldama, et midagi on teistsugust ja arstile minema? Kas võib auraga migreen olla ilma peavaluta ja kas see on ohtlikum kui peavalu korral? Või on tegemist millegi muuga nüüd? Mida kujutavad endast epilepsilised hood? Krampe mul pole. Või on tegemist mingi atakkiga? Kas auraga migreen võib olla kuidagi kahjulik? Kas on võimalus, et see üldse ära kaob?

Tänud!

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Auraga migreeni korral võib aurale järgneva peavalu intensiivsus olla erinev ja valu võib ka üldse puududa - esineb vaid vähene peauimasus. Migreenihoog võib järgneda tugevale füüsilisele pingutusele. Auraga migreeni korral on võimalus ajuinsuldiks noorel inimesel veidi tõusnud. Migreen on pärilik ja võib kesta erineva sageduse ja intensiivsusega elu lõpuni. Ka epilepsiahoo algus võib sarnaneda aurale, hoog on aga lühike (1-2 min) ja alati kaasub teadvusekaotus või mälulünk. Ep.d aitab diagnoosida EEG uuring.

Dr. Ain Pajos