Tulitavad/surisevad käed-jalad 07.05.10 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Pole kindel, et kirjutan õigesse valdkonda, aga kirjeldan probleemi.

Ca 2,5 kuud tagasi lõi ühel õhtul suht tuntavalt vasaku jala säärde "surin". Hiljem läks see üle pigem parema jala sääre ja põlvepiirkonda ning üles reielihastele. Vasakus tuikas ka teatud aegadel. Reitel/säärtel oli rohkem tunda sellist kerget tulitust. Pealt tundus isegi selline tundetu (nagu oleks jalg külma saanud). Mingi aeg voodis vedeledes kippus jalg ka nö välja surema üsna kergesti (kuid püstises asendis läks OK). Käisin vahepeal ka soojamareisil ja seal avastasin, et peale ujumist meres (suht jahe vesi), läks tunne jalgades peaaegu normaalseks. Samamoodi aitab tunde paremaks muuta masseerida dušiga kuumavaid kohti. Kui teravalt külma vett lasta nende kohtadele, on märgata naha all ka väikseid punaseid piirkondi (eriti hästi on see näha kätel teatud juhtudel).
Samas näiteks, kui alkoholi juua (aga see võis ka juhus olla), kippus jällegi asi kehvemaks minema. Nüüd viimased nädalad, on mul tunne, et jalgades on probleem justkui väiksem, aga samas on tulitustunne löönud parema (kohati ka vasaku) käe küünarnuki piirkonda (üles alla), ja paaril viimasel päeval ka näo vasak pool nagu tulitaks kohati. Asja häirivam pool on, et viimasel kuul on ca 1,2 korda nädalas ööd, kus ärkan üles, kuna keha on kuum ja tekib janu. Peale väikest jalutust toas, tekib voodisse minnes neil hetkedel sageli (aga mitte alati) selline külma tunne pigem ja siis muutub asi talutavaks.

Probleemile võisid aluse luua järgmised sündmused:
# Jaanuari alguses nakatusin genitaalherpesesse, mis ka ca 2 kuud andis end suguelunditel tunda. Siis tarbisin ka ACIC 200 ja mõne nädala pärast ACIC 400 tablette. Tegelikult selle viimase tableti võtmise ajal see esimene särin jalas juhtuski (ja kuna samal hetkel sisuliselt kadus ebamugavustunne suguelunditel, siis loobusin ka tabletidest).
# Ei usu seost, aga mainin siiski ära, et ca samal ajal hakkasin käima ka hambaarstil ühe hamba taastamisega tegelemisel (hamba all oli põletik, mida on ravitud mitu kuud) ja nüüd pannakse uus hammas peale.

Mis peaksin tegema, et asi korda saada?
Ette tänades

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kirjeldatud surinad viitavad rohkem ärevushäirest tingitud tundmustele. Kui esinevad ka unehäired ja paanikaatakid tuleks kaaluda neuroloogi või psühhiaatri konsultatsiooni.

Dr. Ain Pajos