Puusavalu 19.11.09 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Mure seisneb selles, et kuskil üle nädala tagasi hakkasid hooti käima paremas puusas teravad valud, mis kiirgasid ka paremasse külge ning alaselga, katsudes oli haige neeru ja sabakondi piirkond. Hiljem kiirgas valu ka häbemesse ning sealt edasi reie sisekülge. Kuna olen 22a naine, kes just septembris põdes emaka põletikku, siis panin ka igaks juhuks günekoloogile aja, kuid pole veel sinna jõudnud. Alguses tundus valu rohkem puusa, kõhu, häbeme ja külje piirkonnas, kuid sealt edas ronis ta ka jalga. See nädal oli väga tugevalt tunda ka tagumikus teravaid torkeid, katsudes on väga valus ning hiljem ka läks valu välja säärde ja labajalga. Naistearst on mul alles järgmine nädal, perearst alles 2 nädala pärast. Algul ei pannud niivõrd muretsema, kuid praegu on mure suur, sest nimelt tänasest peale oli natukene veider kõndida...valutorked tuleksid nagu puusaliigesest ja sealt ümbrusest ning kogu jalg on veidi tuim, kuni labajalani välja. Täpselt nagu oleks pooleldi "surnud". Tavaliselt "surevad" mu jalad väga kergelt ära, eriti siis kui istuda jala peal. Peale arstide olen ka pannud massööri juurde järgmiseks nädalaks aja, mõttes, et võibolla on tegu üldsegi selgroos, kuna minu igapäevane koolitöö nõuab palju laua taga istumist, kuid ma pole päris kindel, mis mul tegelikult viga on. Mainin ära ka selle, et suvel juhtus mul parema puusaga nii, et oleks nagu peaaegu liigesest välja tulnud - seda on raske kirjeldada aga ühes venitusasendis ta liikus kuidagi nii, et korraks käis väljas ning sellele järgnes meeletu valu. Rohkem kaebusi aga ei tekkinud, ei läinud paiste ega midagi ei juhtunud. Kuna ma pole jõudnud veel kuskil arstil käia, siis suures mures tulin siia igaksjuhuks küsima, et kas antud kaebused käivad kuidagi närvipõletiku alla? Ma olen mures just seetõttu, et taolist tuimust ja nii pikka "suremist" jalas ma pole kogenud ja eriti nii, et see juhtub, kui ma pikutan. Käies on samamoodi veider tunne ning valu sähvatab aeg ajalt, tunnen sooja tunnet puusa piirkonnas. Kas asi tundub pakiline ja peaksin pöörduma kuskile eraarsti poole? Ma ei ole sisse kirjutatud Tallinnasse, mistõttu, mul oleks tarvis saatekirja arstile, kuid ma ausalt öeldes ei tea, kelle poole väga pöördudagi. Kas siis neuroloogi või ortopeedi või kellegi kolmanda juurde? Ma ei ole ka kindel, kas see asi kannatab kahte nädalat oodata, kui ta mul terve jalapikkuses juba tuimaks lööb nii.
Niiviisi praegu siin põlvitades (istun jalgade peal) tundub, et jalg ärkab tasapisi ellu, kuid on siiski veidi tundlikum kui teine jalg. Imelik on see just seetõttu, et see asend on tavaline, milles jalg just hoopis "surema" peaks. Valud iseenesest täiesti väljakannatamatud pole, olen üritanud valuvaigistite tarbimist vältida, kuna hiljutise antibiootikumi kuuri läbitegemine koormas tohutult hella magu. Valu enamasti on tuntavam magama jäämisel, kuna raske on mugavat asendit leida. Kas masseerimine aitab või teeb olukorra hullemaks, kui tegu on närvikahjustuse/põletikuga?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Võimalik on nimmelülidevahelise kõhrketta väljasopistusest tingitud jalanärvi kompressioon. Kui on lisandunud ka labajala nõrkus ja/või ka põiehäired ja tuimus lahkliha piirkonnas, vajate kiiret abi. Siis tuleks pöörduda Mustamäe Haigla EMO (erakorralise meditsiini) osakonda. Kui asi piirdub jalavalude ja tuimusega tuleks tulla konsultatsioonile.
Tel. 6 748 591

Dr. Ain Pajos