Kuidas käituda antud olukorras ja mis võib olla viga? 03.04.19 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Olen 21. aastane neiu ning alaselja vaevused on mul olnud juba lapsest peale. Nii 6-7 aastasena olid need valud tunda pigem harvem ja aasta jooksul andis tunda valu nii 2-3x aastas ca nädalase kestvusega. Arstile rääkides paluti vaid rohkem ennast liigutada.
Nüüd ajaga on asi läinud ainult hullemaks. Ca kaks aastat tagasi lõi mul seljavalu täielikult parema jala alt ära. Ei suutnud jalal seista ning lonkasin häda ja vaevu umbes 1.5-2 kuud. Sel ajal käisin ka MRT uuringus, kus avastati disk prolapsi väljasopistus. Sain füsioteraapia ravi. Sellest abi ei olnud, kuid olude sunnil tuli lõpetada haigusleht ja minna tahasi tööle valust trotsimata. Mingi aja peale läks ka valu nõrgemaks ning pigem olid üksikud päevad kuus, kus andis taas valu rohkem tunda.
Nüüd umbes 1.5 aastat hiljem on aga valu muutunud kannatamatuks. Lisaks paremale jalale on muutunud nõrgaks ka parem käsi. Väike sõrm on muutunud täiesti tuimaks ning suriseb. Samuti lööb jala kõndides juba 15minuti möödudes justkui krampi ja hakkab surisema. Ka võhm on kordades vähenenud ja juba väiksemgi füüsiline tegevus väsitab korralikult ära ja paneb hingeldama.
Valu tõttu on muutunud ka magamine täiesti võimatuks. Valus on nii istudes, seistes, lamades.
Käisin nüüd täna peale neuroloogi külastust ka neurokiurgi juures ning seal sain uue MRT aja alles 1.juuni. Ja uue neurokiurgi aja alles 5. Juuni.
Kuid sinna on veel kaks kuud aega ja juba viimased kuu aega kui ootasin tänast arsti tundus meeletult pikk aeg. See valu ja magamatus ja tabletide söömine on igapäeva elu nii räsinud. Kas tõesti tuleb sellises olukorras, kus tunnen ennast justkui osalise ühekehapoole halvatusega, kuna jõudu on paremas pooles poole vähem, kui vasakus. Kuigi olen parema käeline ja see peaks just olema tugevam pool. Valu ajab tihti ka iiveldama ja seest keerama. Lööb käed higiseks ja tihti on ka nii haõb, et ei hakka enne parem kui oksendangi. Selline olukord on valu tõttu päevas korra vähemalt. Kuid see läheb nii 10-20min jooksul üle.
Hetkel olin taas haiguslehel, kuna ei suuda füüsiliselt tööl vastu pidada. Olen restoranis klienditeenindaja. Täna teada saades, et pean ootama taas oma vaevustes kaks kuud ja siis võibolla alles tehakse minuga midagi aga sundis tõdema fakti, et pean antud seisundis tööle minema, kuna üksi elades ei ole võimalik olla ilma tööta üle kahe kuu. Teades, et see teeb seisu minu jaoks aga hullemaks, kuna pean olema sund asendis ikkagi 6-7h järjest.
Kas ei ole tõesti mingit muud võimalust, mis sellist haiguslugu aitaks kiiremini lõpetada? Kas diski prolapsist on võimalik, et see põhjustab mul ühe kehapoole osalist halvatust ja nõrkust? Kas pean tõesti veel sellises seisus kannatama ja vastu pidama kaks kuud enne, kui keegi üldse midagi minuga vastu võetakse. Ja miks on kõigil suhtumine, et olen vaid 21 aastane ja minuga ei ole justkui kiiret ja naerdakse mu mured välja? Kas eesti ravisüsteemis tõesti ei ole võimalik saada kiiremini ravi ja noore inimesena pean poole oma eraelust seisma panema, sest ooteajad on kaks kuud?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Nimmediski prolaps ühe kehapoole halvatust ei põhjusta. Küll võib nimmediski probleem põhjustada valu ja nõrkust jalas, kaeladiski prolaps aga käes. Mõlema diagnoosimiseks piisab ülesvõtetest kaela ja nimmelülidest (perearst) ja neuroloogi läbivaatusest. Kui pildid olemas, helistage tel. 6 748 591.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika