Valud ja lootusetus. 27.03.05 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tervist, doktor Pajos!
Kirjutama sunnib mure ema tervise pärast.
Inimene on 69-aastane. Diagnoositud on osteoporoos. Viimasel ajal on tugevalt nõrgenenud kõrvakuulmine ja silmanägemine, taaskaaluhäired. Perearst on saatnud erinevate eriarstide juurde (ortopeed, silmaarst, pulmonoloog), aga kõik eriarstid on arvamusel, et vajalik on neuroloogi vastuvõtt. Neuroloogi vastuvõtul käies on vastus ühene - osteoporoos. Viimane konsultatsioon oli dr. Ellamaa juures, kes ütles, et haige luustik on "mäda", selgroos on mitmeid lülimurde ja aidata kuidagi ei saa.
Hommikuti ärgates on liikmed jäigad, külmad, veri justkui ei liigu, kõrvad ei kuule ja silmad ei näe hästi. Inimene hakkab siis liigutama, võimlema, tõstab kätega rinnakorvi, mis toetob vaagnaluule(puusakondile) ja mõne aja pärast justkui vereringe hakkab toimima, mille tulemusena muutub enesetunne veidi paremaks.Umbes kuu aega tagasi inimene kukkus, kusjuures ise ta sellest midagi ei tea. Hommikuti on suu paksu valget vahtu täis, mis takistab hingamist. Köhatamisel eristub röga. Õhk tuleb välja "krooksatustena".Käia ei jaksa, midagi teha ka mitte. Tugevad valud rinnus, seljas, rinnakorvis, mille vaigistamiseks kulub arutul hulgal valuvaigisteid, mis küll alati ei võta valu vähemaks.
Kas Teie arvates oleks kuidagi võimalik parandada inimese elukvaliteeti? Mida ette võtta ja kuhu pöörduda?
Ette tänades
murelik potentsiaalne patsient

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Osteoporoos ei põhjusta nägemis, kuulmis ega tasakaaluhäireid, jäikust ega külmust jäsemetes. Kokkulangenud lülid on aga tõenäoliselt seljavalude põhjustajad. Tõenäoliselt on vaja tugikorsetti ja kroonilise valu ravi.

Dr Ain Pajos