Borrelioos uuesti? 10.12.15 / Nakkushaigused

Külastaja küsib:

Tere! 2 aasta tagasi avastati borrelioos peale mitmekuulist arstide juures käimist. ELISA Igm oli napilt positiivne, Igg juba omajagu. WB kinnitas tulemust, leiti mitu iseloomulikku valku. Järgnes 28 päevane ravi doxy-ga. Selle järel oli enesetunne veel hullem, kui tasapisi midagi paranes ja 4 kuud hiljem olid jäänud kõvad kaelavalud, tekkis närvide tundetus ühes käes ja kestma jäi väsimus. Surved ja valud kehas olid kadunud. Kael, alaselg ja väsimus kummitasid edasi. Nüüd, 1,5 aasta hiljem algas kõik uuesti nagu üleöö, kuid märksa hullemini - liigese- ja lihasevalud üle keha, udune olek, kaelavalu, närvid kohati kisuvad ja põletavad näos, kognitiivne pool on hirmutav - mälu tõrgub, lugeda on keerukas, rääkimine pingutus. Lisandunud on unehäired, mis tekkisid üleöö ja ei saa leevendust ka unerohust. Üldine enesetunne on haiglane, nagu oleks palavik, pigem aga on kehatemperatuur pigem madala (36,0...36,4), õhtuks taastub normaalseks. Palavikku ei ole olnud. Tehtud kordustestid ja siit läheb asi minu jaoks segaseks. Igg number on korralikus kasvus, Igm sama, mis peale ravi lõppu. Minu uurimiste järgi jäävad tõesti mõlemad antikehade vastused kehasse, kuigi Igg peaks ikka eduka ravi tulemusena trendina minema allapoole? Mul on 1,78 väärtusest saanud 3,60! Lisaks on tehtud uuringud Soomes Astrise keskuses, mis keskendub puugihaigustele ja sealt on mul mustvalgelt kirjas tulemused, kus on näha nii valgud (positiivne WB vähemalt viiele valgule), lisaks ridamisi kokkupuuteid ja positiivseid antikehi näiteks mükoplasmale, klamüüdia mingile vormile, erlihhiale, anaplasmale. Ja üks näitaja, mida küll ametlik meditsiin meil ei tunnista, aga isegi Ameerika muidu väga konservatiivne CDC juba vaikselt arvestan, tapjarakkude tase, leukotsüüt CD57 on mul väga madal. See on madal järgmiste haiguste nagu HIV, HHV6, tuberkuloos ja hilise faasi või ravimata Lyme-i tõve korral. Mul on see number 48, soovitav vahemik on 100-300. Selline lugu. Soome kliiniku sõnul alustaks nemad kohest ravi, et mitte panna ootele ja lasta ise asjadel kulgeda. Olen alustanud ka tugeva dieediga ja muutnud eluviise, tarbin palju vitamiine jne. On veidi parem, aga valude ja uduse-haiglase olemisega on asi ikka väha nukker. Elurõõm on ka kadunud, füüsilist pingutust keha ei kannata. Olen ka neuroloogil kirjas, esmane kohtumine oli sisukas, väga tubli arsti sain. Peagi on ajuuuring ka. Infektsonist ei oska minuga ka midagi teha, minu sisulistele küsimustele ta ülearu vastata ei taha, pidavat olema liiga keeruline seletamine. Muidu on hea arst, kuulab ja mõistab, aga võimaliku borrelioosi taasägenemise välistab.

Arst vastas:

Aino Rõõm

dr Aino Rõõm

Infektsioonhaiguste arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Teie eelnev haigetumine borrelioosi ja sellejärgne antibiootikumravi andis aeglaselt tulemuse ja hilisemad haiguse jääknähud taandusid pikkamööda. Kas praegused kaebused on tingitud uuest borrelioosi juhtumist, seda ma nende andmete alusel, mis on teie krjas, otsustada ei saa. Lähete neuroloogi vastuvõtule, siis on võimalik teha lisauuringuid ja uuesti konsulteerida infektsionistiga. Sõltuvalt uurigute vastustest täpsustub ka teie diagnoos.
Parimat soovides
Aino Rõõm