Borrelioos 04.03.14 / Nakkushaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olete vist isegi selle haigusega maadelnud, seega on Teilt oodata head kaasamõtlemist kaaskannatajatele. Minu borrelioos avastati 6 kuud peale puuki, kuigi mina ise puuki näinud ei ole, ka mitte mingeid punaseid rõngaid jms. Nakatumise aega kuidagi antikehadest vist määratakse? See selleks.
Ma tunnen veidi muret oma ravi pärast. Nimelt ravitakse mind tavapärase Doxy M raviga, 20 päeva, 2x tablett päevas. Kuna minu nakatumine on ligi 6-kuu vanune, siis kas see veidi lihtne lähenemine ei ole? Esimene kuur saab kohe läbi, kuid erilist edu ei ole. Kahe nädala pealt läks pea selgeks, ei valuta ja pöörle, aga juurde on tekkinud valud põlvedes, rändavad valud jalaliigestes, randmetes, sõrmedes. Lisaks teeb hooti valu selg. Silmad on väsinud juba hommikul.Tuleb tunnistada, et päris hullusti ma end ei tunne, käin tööl ja olen ka kodus üsna asjalik, aga siiski kannatab töövõime, elurõõm ja mis mind kõige rohkem muserdab, ma ei saa olla aktiivne tervisesportlane ja looduses viibija. See viimane muidugi mu haiguse on ka põhjustanud. Mida edasi raviga teha, kelle poole pöörduda ja kuidas kommenteerida nii hilise avastamise korral doxyiga ravimist? Kas peale seda kuuri peaks sellised liigese mured pigem kaduma või on selline teke ja võimendumine normaalsed? Kui pika aja jooksul võivad ka algsed sümptomid peale esimest kuuri taastuda? Pean silmas peapööritusi, survet, iiveldust, õhupuudust jms. millest mu mured kunagi alguse said ja enne ravi algust väga kurnavad olid.

Arst vastas:

Aino Rõõm

dr Aino Rõõm

Infektsioonhaiguste arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Borrelioos ravi doksütsükliiniga 20 päeva, on tavaliselt piisav ravikuuri pikkus. Alati ei kao haige kaebused peale antibiootikumravi lõppemist vaid jäävad nn haiguse jääknähud. Nende kaebuste taandumine võtab aega mitu kuud ja vahel on vajalik lisada pöletikuvastane ravi ( n. Ibuprofeni taoliste preparaatidega), mis lihasvalusid vähendavad. Vähestel patsientidel on vajalik ka kordus antibiootikumi ravikuur (ca < 10%). Teie puhul kui haigusnähud püsivad või süvenevad tulge infektsionisti vastuvõtule ja siis saab vajadusel teha lisauuringuid ja anda kokreetsed ravi soovitused.
Parimat soovides
Aino Rõõm