Puukborrelioos 12.10.16 / Nakkushaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen murelik rase (hetkel 28 rasedusnädal). 1. septembril avastasin oma parema kaenla juurest puugi. Paar nädalat hiljem tekkisid külmetushaiguse nähud (nohu, kurguvalu, ühel päeval väike palavik). Kuna sarnaste nähtudega maadles meil terve perekond, arvas perearst, et tegemist on viirushaigusega. Kuna nohu ei taandunud ja hakkas tekkima surve põskkoobastele (ülemised hambad valutasid, kuigi hambad terved), siis määras perearst AB kuuri Ospamox 500 mg 1 tbl 2x päevas (ravikuuri pikkus 6 päeva, 21.sept - 26.sept). Antud raviga sain nohust jagu.
Punetavat laiku puugihammustuse kohale praeguseni tekkinud ei ole. Umbes septembri keskpaigas tekkis paremale tuharale punane sügelev laik (oli u 5cm läbimõõduga). Käisin seda arstile näitamas, kuid kuna paar päeva varem olin saanud sinna kõrvale NoSPA süsti, siis peeti seda pigem süstiga kaasnenud reaktsiooniks. Laik kadus u 1,5 nädalaga. Peale seda jäi lihtsalt see sama tuhar ja alaselg valusaks (aga see võib ilmselt olla tingitud ka lapse survest mõnele närvile/lihasele).
30. september lasi ämmaemand mul teha borrelioosi analüüsi, mis osutuks kahjuks positiivseks (IgM 50,9 ja IgG 6,9). Selle peale määrati mulle uuesti AB ravikuur Ospamox 500 mg 1 tbl 3x päevas (ravikuuri pikkus 14 päeva, alustasin 7. oktoobril). Oktoobri alguses hakkas paremas õlas lihas/liigesvalu, mis kiirgab ka küünarnukki. Lisaks tunnen pinget ülaseljas ja kaelas, vahel ka peanahal. Kui puugihammustust poleks olnud, siis arvaksin, et neid pingeid ja lihasvalusid põhjustab nt sundasendid.
Nüüd jõuan siis küsimuseni: olen AB ravikuuri teinud juba 6 päeva, kuid lihaspinged pole ikka taandunud. Kui kiiresti peaks borrelioos antud AB alluma? Kuna septembri kesekl tegin juba Ospamoxi 6 päevase ravikuuri, kas siis võib olla olukord, kus antud ravim enam ei aitagi? Kas oleks vajalik täiendav infektsionisti konsultatsioon? Kuidas veendutakse ravi edukuses?

Ette tänades

Arst vastas:

Aino Rõõm

dr Aino Rõõm

Infektsioonhaiguste arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Puukborrelioosi ravi kestvus on vähemalt 14 päeva ja kuna teie ravi on alles pooleli, siis raviefetiivsuse üle on vara otsustada. Kuna aga teil IgG antikehad olid madalas tiitris ( ma ei tea täpselt selle labori norme), siis võiks borrelioosi diagnoosi täpsustamiseks taha immunoblott uuringu.
Parimat soovides
Aino Rõõm