Kolposkoopia vastus 25.01.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! 2018 tehti mulle konisatsioon, peale mida hakkasid mul tsüklivälised veritsused. Vahepealsed pap testid on olnud muutusteta. Peale konisatsiooni tegin tasulised HPV vaktsiinid. Veritsused on jätkunud. Viimase kolposkoopia vastused on järgnevad:
Lisavärvingud: p16
MORFOLOOGIA
Koldeline koilotsütoos. Nõrk düsplaasia.
p16 + fokaalne
285836003 Emakakaela kerge intraepiteliaalne neoplaasia (CIN1)
181453009 Emakakael
Olen väga mures, sest varem pole p16+ mu diagnoosis olnud. Palun selgitage kolposkoopia vastust. Ette tänades.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on emakakaelas HPV kandlus ja sellest põhjustatud kerged muutused -CIN 1. Koeproovis, mis võetakse kolposkoopias, tehakse vahel lisauuringuna p16 proteiini ekspressiooni määramist. See aitab hinnata kudedes toimunud muutusi. Teil on see koldeline ja vähesel määral avaldunud, mille alusel diagnoositakse kerge astme muutusi. Tegemist võib olla eelneva emakakaela muutustega, mis olid teil seoses konistastiooniga, kuid suurema tõenäosusega on see uus protsess, sest teil on vahepealsed analüüsid korras olnud. See kahjuks võib ajas nii olla ja praegu võib teil olla ka mingi teist tüüpi HPV tüvi võrreldes varasemaga. Seda selgitab HPV analüüs. Vaktsineerimine peale operatsiooni aitab riske maandada, kuid ei toimi kõigi kõrge riski HPV tüvede suhtes. Vaktsiinis on kas 2 ( Cervarix; Silgard) või 7 ( Gardasil9) kõrge riski tüve. Teil on võimalus apteegi käsimüügist kasutada preparaati Papilocare, mis aitaks HPV-st ja kergetest muutustest vabaneda. Järgmine emakakaela kontroll on soovitavalt aasta pärast. Muutused võivad ajas ise taanduda.