Emaka polüüp 30.06.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Käisin paar nädalat tagasi naistearstil ja arst tuvastas uh uuringul emaka polüübi 1,3 cm. Arst määras juuli kuus op aja ja ütles, et pean sööma hakkama kas pille või paigaldama hormoonspiraali. Olin spiraaliga nõus. Nüüd olen kahtlema hakanud, kuna ma maadlen niigi ülekaaluga ja kardan, et spiraal suurendab veelgi kaalu. Või on minu kartus asjatu? Hormoonspiraal on Donasert. Arst ütles et see on oluline ravimeetod vältimaks uute polüüpide tekkimist. Minu küsimus Teile kui, teise arsti arvamusele, kas on ka muid meetodeid, et polüüpe enam ei tekiks või on spiraal ainuke lahendus? Olen sünnitanud 4 last, viimane sünnitus oli 3 a tagasi. Aborte pole teinud. Ka antud polüüpi puhul polnud mul kaebusi võibolla menstruatsiooni kaks päeva olid väga vererohked, muidu alati olnud regulaarne. Pap test on korras. Veel palun andke teada kaua kestab op taastumine suvisel ajal, et saaks uuesti ujuda ja trenni teha?

Suured tänud Teile!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 41-aastane

Ultraheliuuring on osaliselt subjektiivne ja sõltub väga palju vaatajast, aparatuurist, hetke kujutisest, menstruaaltsükli päevast jms. Suure tõenäosusega on esialgu kahtlus emaka õõne polüübile.
Kaasajal võib kõike jälgida, ei pea rabistama, puhastama, opereerima, tegema mõtlematuid invasiivseid uuringuid jne, kui olukord ja seisund lubab.
Kui kaebasite vererohkeid menstruatsioone, siis seda saab tõestada:
1) kontrollige perearstil peale menstruatsiooni lõppu, kui voolus juba hele, kliiniline veri-Hgb ja ferritiin.
Suitsetajatel näitab Hgb valet väärtust, kõrgemat väärtust. Kui Hgb on alla 110 ja ferritiin alla 10, siis vajate vererohkete menstruatsioonide adekvaatset ravi. Kui need näitajad on korras, siis organism kompenseerib piisavalt ja kõike võib jälgida.
Analüüse omal soovil ise tasudes saab teha SynLabis.
2) kirjutage üles menstruatsioonide 1. päevad
3) kas vajate ka kontratseptsiooni? Ega ei soovi enam sünnitada?
Võite alati tulla teisesele nõustamisele Piritale.

G.Litter M.D.
naistearrst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7