Pap test emakakaelalt. 29.01.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

4 aastat tagasi diagnoositi mul Ascus, käin iga poole aasta tagant kontrollis. HPV 16,56 positiivne.
2019 aasta septembris tegime uue pap testi ja proov oli halvemaks läinud. Kuna olin rase ja sünnitasin 8 november 2019, siis arst kolposkoopiat ei teinud. Tegime uue Pap testi 06.01.2020 ja see oli ikka korrast ära.

Diagnoos: Günekotsütoloogilone uuring Proov on adekvaatne. Lameepiteeli vahekihi ja pindmise kihi rakud. Üksikud atüüpilised lameepiteeli rakud. Ei välista tugevat düsplaasiat. Atüüpilised paljad epiteliaalsed tuumad. Lameepiteeli metaplaasia. Silinderepiteel patoloogiat. Kepiline mikrofloora. Neutrofiile vähe. (ASC-H/määratlemata lameepiteeli atüüpia, ei välista HSIL/).

Lähen ka esmaspäeval vastuvõtule ja ilmselt plaanitakse kolposkoopia.

Minu küsimus siis selline:
Kas see on nüüd vähieelne seisund? Või kui kiiresti see vähiks võib tekkida?

Milline oleks mõtekas ravi? kuna üks laps on olemas, kuid sooviks ka ilmselt 3 a pärast veel üht.
Kas peaksin väga muretsema?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 25-aastane

HPV vaktsiinid on Eestis olemas sügisest 2006. Kas olete HPV vaktsineeritud? Kas on üldse võimalik, et olete ikka veel HPV vaktsineerimata?
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

Kolposkoopia ja biopsiad-proovitükid on vajalikud. Vastusest sõltub edasine taktika. Kui proovitükkides on koemuutused, siis on vajalik konisatsioon. Konisatsiooni järgselt tuleb end kohe vaktsineerida HPV vaktsiiniga Gardasil 9

Emaka kaela vähi vastu on vaid 4 meedet:
1) mitte suitsetada;
2) kaitsta end STLI sugulisel teel levivate infektsioonide eest, mille hulka kuulub ka HPV;
3) vastavalt Eesti Naistearstide Seltsi ravijuhendile külastada naistearsti:
https://www.ens.ee/Ravijuhendid/emakakaela_vhieelsete_muutuste_juhis.pdf
EMAKAKAELA, TUPE JA VULVA VÄHIEELSETE MUUTUSTE DIAGNOOSIMINE, JÄLGIMINE JA RAVI
HPV-VASTASE VAKTSINEERIMISE SOOVITUSED
4) HPV vaktsineerida!

Analüüside võtmine EI KAITSE emaka kaela vähi eest, vähi eest kaitseb vähivastane vaktsiin!
Emakakaela vähk on vaktsiinvälditav ja vara avastatav haigus.
Alati võite tulla teisele nõustamisele.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee