herpes 08.01.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mul oli positiivne vastus Herpes simplex viiruse 1 IgG ja näitaja oli 51,80. Nagu ma aru saan, viirus jääb kehasse kogu eluks, praegu olen ravi saanud ja tundub korras olevat.
Ma tahaks teada kuidas oleks õigem edasi elada, kas pean igal vahekorral kondoomi kasutama isegi kui mul probleeme pole või pean ainult haiguse tagasitulekul seksi vältima? Kas viirus võib levida ka siis kui mul endal mingeid sümtomeid enam pole? Kuidas ma tulevikus lapsi saaksin, kas loomulikul teel?
Aitäh

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Herpes simplex viirus ( HSV) on väga levinud viirus ja positiivne IgG antikehade olemasolu näitab seda , et olete varasemalt HSV-ga nakatunud. IgM tüüpi antikehad näitavad ägedat infektsiooni. Suurel osal täiskasvanutest on HSV-1 IgG positiivne ja enamik pole sellest teadlikud, sest viirus pole kordagi elu joooksul avaldunud. Sageli toimub HSV1-ga nakatumine juba lapsena. Kui HSV-ga on kord juba nakatumine toimunud, siis jääb viirus verre kogu eluks. Soodsatel tingimusel võib HSV ägeneda. Soodsateks tingimusteks on stress, üleväsimus, immuunsüsteemi nõrgenimine. HSV-1 võib põhjustada nii näo piirkonna infektsioone ( kõige sagedamini huuleohatist) kui ka suguteede infektsioone ( genitaalherpest). Genitaalherpese esmase avaldumise korral tekivad suguelunditele valulikud villid, mis haavanduvad ja põhjustavad valu. Peale esmakordset haigestumist võib genitaalherpes soodsatel tingimustel uuesti ägeneda ja põhjustada sarnaseid kaebuseid . Kuidas vältida uuesti HSV ägenemist? Kõige tähtsam on tugevdada oma immuunsüsteemi ja vältida stressi. Herpesviirus levib kontakti teel, see tähendab, et nakatumine võib toimuda nii vaginaalse, oraalse- kui ka anaalseksi teel. Nakkust võib kanduda edasi partnerile viiruse ägenemise perioodil ja juba esimeste tunnuste tekkimisel ( kihelus, ärritus,punetus). Ägenemisperioodil tuleb suguelu vältida. Kui HSV on inaktiivne, ei põhjusta ta kaebusi ja nakatumise riski partnerile ei ole. HSV ägenemise korral raseduse ajal tehakse ravi ja see on lootele ohutu. Ka sünnitamine võib toimuda loomulikul teel, välja arvatud juhul, kui sünnitegevuse alguses on diagnoositud äge genitaalherpes.