menstruatsioonivalud 09.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on mens juba pea viis aastat, kuid siiani on selle ajal tugevad valud ja tsükkel ebaregulaarne. On juhtunud sedagi, et on vahele mitu kuud jäänud. Valude ajal on väga halb olla, selg ja kõht valutavd, iiveldus, külma-kuumalained. Olen kuulnud, et mõnel naisel ongi valudega, kuid alati võib ju põhjus milleski muus olla. Kord naistearsti juures käies ütles arst, et mul on üks haavand, mitte hull kuid minu vanuse kohta üllatavalt suur. veel ütles, et mul on kõik korras ja kui peaksin lapsi tahtma, siis on "süsteem" vägaheas töökorras. Nii et kui seal kõik korras on, siis miks need valud on? Ehk oskate öelda millest see tingitud on ja kuidas seda leevendada saaks. tavaliselt võtan valuvaigisteid(Ibuprofeeni), kuid need mõjuvad vähe.Ette tänades!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Menstruatsioonivalusid esineb rohkem kui ühel kolmandikul naistest. Enne menstruatsiooni algust toimuv kollaskehahormooni taseme langus ja seerumi östrogeenipeegli tõus muudavad emaka tundlikuks menstruatsiooni ajal erituvale prostaglandiinile ning põhjustavad emakas tekkivaid ebaregulaarseid valulikke kokkutõmbeid. See nähtus ei põhjusta lastetust. Valuliku menstruatsiooni puhul soovitatakse prostaglandiinisünteesi takistavaid ravimeid(ibuprofeen,clotaam,diklofenak jne.) Ravi tuleb alustada kohe ,esimeste vaevuste ilmnedes.Ravi jätkub niisama kaua kui valud,1-2 päeva. Juhul kui need ravimid ei aita,võib kasutada kombineeritud rasestumisvastaseid vahendeid,eriti siis,kui menstruatsioonitsükkel on ka ebaregulaarne. Need medikamendid takistavad ovulatsiooni ja ühtlasi ka valuliku menstruatsiooni tekkimist.