tagajärjed emaka eemaldamisel 19.07.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Vajan lisateavet riskidest emaka eemaldamisel, et otsustada milline operatsioon on riskivabam ja kas on muid alternatiive või riske, kui ei eemalda emakat.
Mul on viimased menstruatsioonid väga vererohked, ilma Duphastonita verejooks ei peatu, tekib Fe puudus, nõrkus jne. Emakale tehtud ca paari aasta tagant hüsteroskoopiat puhastamiseks ja sõlmede eemaldamiseks, ca 5 korda. Sõlmed ebasobivas kohas ja palju uusi. Arst soovitab emaka eemaldamist.
Mind huvitab, kuidas see organismi mõjutab, munasarjad ja juhad ju töötavad edasi ja kuhu need hukkuvad fulliikulid siis satuvad kui emakat pole? Veel hullem, kui munasarjad saavad viga ja eemaldatakse, või saab viga kusejuha ja sellega seoses tekivad probleemid. Milline operatsioon on kõige madalama riskiga ebaõnnestumiseks ja kas on ka alternatiive antud olukorras? Millised riskid ühel või teisel juhul on prognoosis? Hormoonravi kindlasti poleks hea alternatiiv.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere ,kui emakas eemaldatakse , siis teil ei tule menstruatsioone. Kui munasarjad alles, siis teie naiselikkus jääb püsima. Emakas on organ, mis mõeldud lapse kandmiseks, see ei ole hormoone produtseeriv organ. Kui munasarjad ovuleerivad, siis ainult viljastatud munarakk läheb emakasse arenema ja tekib rasedus. Reeglina munarakk jääb kõhukoopasse ja kaob seal iseenesest. Nii toimub iga kuu, kui viljastamist ei toimu. Arvestades teie vanust, siis te enam ei ovuleeri, munasarjad muidugi produtseerivad naissuguhormoone küll enam mitte niipalju kui noorena, aga piisavalt teie jaoks. Kui toimub operatsioon, siis loomulikult alati nõustame võimalikest tüsistustest, mis võivad tekkida operatsiooni ajal. Tüsistusi on harva, kuid igasugune operatsioon pole kunagi lõplikult absoluutselt ohutu. Palju oleneb ka patsiendi organismist, kaasuvatest haigustest, kehakaalust jne. teie operatsiooni vajalikkuse osas otsustab arst ja peaks pakkuma ka alternatiive. Olemas Esmya tabletid , mida võtate kuurina ja 80% naistest vähendab müoomisõlmi, kas just teile see mõjub ei saa enne teada, kui olete esimese kuuri ehk 3 kuud võtnud 1 tabl. päevas. Kui sõlmede mõõdud vähenevad, siis võiks tablettidega jätkata. Tabletid sobivad neile, kellel pole maksa probleeme. Võib soovitada embolisatsiooni, kuid selle mõju vähene, kui sõlmed rohkem emakast väljapoole kasvavad.Olemas ka Zoladex süstid, mis vähendavad sõlmi kuid toime on lühiajaline, reeglina sõlmed hakkavad uuesti kasvama. Lisaks viimane rohi tekitab klimakteerilisi kaebusi. Operatsiooniga seotud tüsistustest võite lugeda Naistekliiniku kodulehelt. DRKadastik