Mure lapse menstruatsiooni pärast. 20.03.19 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Lapsel algasid päevad 11´ne aastaselt, suvel saab 13´st. Alates sellest aastast on ta ka kalendrisse kirja pannud.
Jaanuaris ( 4-14) ja ( 23-29). Tänasek on vahe olnud 48 päeva, varem nii pikka vahet ei ole olnud. Kas see on tema vanuses normaalne, või on põhjust muretsemiseks?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija

Kaasajal algavad paljudel menstruatsioonid varakult, toimub aktseleratsioon. Esimestel aastatel on ebaregulaarsed menstruatsioonid tavapärased juhul, kui on välistatud igasugune rasedus, ka emakaväline. Apteegi käsimüügist saab osta rasedusteste ja vajadusel teha hommikusest uriinist. Lapse käest tulebki küsida, kas rasedustesti tegemine on vajalik. Meie asutuses oli möödunud aastal noorim rase 12-aastane.
Soovitused:
1) märkida edasi menstruatsioonide 1. päevi
2) hoida kaalu, kaalu langemine põhjustab menstruaaltsükli häireid ja menstruatsioonide ärajäämist
3) kindlasti vaktsineerida HPV vastase vaktsiiniga
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
4) hakata kasutama rasedusvastaseid antibeebipille, EVRA plaastreid või NuvaRingi, kui selleks tekib vajadus
5) kasutada apteegi intiimpesugeeli Lactcayd sensitive ja Klotrimasool kreemi

Tähtsaim on hoida tütrega usaldusväärset suhet ja kuulata igat muret, aidata kõikide probleemide korral.
Abiks on noortekabinetid.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee