Emaka limaskesta paksenemine 16.11.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Pöördun Teie poole järgneva murega:

Olen 32 aastane naine, 1 lapse ema. Menstruatsioon on regulaarne. Viimane menstruatsioon oli 23.10-30.10. Rasestumisvastaste vahendina kasutan kondoomi. Partnereid elu jooksul on olnud üks, kellega mul on laps ja kellega olen viimased 10 aastat ka koos elanud.

Olen aastate jooksul regulaarselt günekoloogi vastuvõtul käinud (kord aastas) ning viimased vastuvõtud olid möödunud aasta sügisel ja käesoleva aasta alguses veebruaris (mõlemad vastuvõtuga seotud info failidena lisatud). Iga kord on võetud ka PAP test+ muud vajalikud testid, mis on senini korras olnud.

Peamiselt olen vastuvõttusel kurtnud seda, et aastaid on mul olnud pidev valgevoolus ning möödunud aasta suvest tekkisid nö vahemäärimised, mis tekivad reeglina nädal, pooltest peale menstruatsiooni lõppu. Samuti on rinnad enne igat menstruatisooni valulikud, mida pole varasemalt olnud.

Täna, so 16.11 käisin taas günekoloogi vastuvõtul, kuna viimasel korral, veebruaris, sain soovituse vähemalt korra, kaks aastas kontrollis käia. Täna vaatas günekoloog minu läbi. Emakas olevat kena, samuti munasarjad. Kuid günekoloogile ei meeldinud , et emaka limaskest olevat liiga paks. Minu mälu järgi ütles, et see oli kas 1,2 või 1,4 mm. Seda fakti mainis ka üks teine günekoloog, kelle vastuvõtul käisin möödunud aasta sügisel. Siis oli limaskesta paksus 1,2 mm.
Arst mainis, et see võib olla tingitud menstruatsiooni eelsest seisundist, siis pidavat emaka limaskest paksenema ja palus mind uuesti vastuvõtule dets.alguses, siis kui menses on läbi. Siiski jäi ma murelikuks ja tekkis küsimus, kas limaskesta paksenemine võib viidata tõsisemale haigusele? Kas võib olla võimalik, et välja võib areneda vähk? Või viitab see juba vähieelsele seisundile?

Ette tänades!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, limaskesta paksenemist saab disgnoosida UH uuringus vahetult peale menstruatsiooni ,enne tsûklit pole ôige , kuna siis ongi limaskest paksem ja on norm.Juhul kui ôigel tsûklipàeval vaadatud limaskest on your paks , siis kahtlus polûûbile ja sel juhul vajate hûsteroskoopiat. Vahemáàrimised viitavad sellele. Kui selles osas korras, siis soovitaks hormoonuuringuid ja tápsustada ka kilpnàárme funktsiooni.dr Kadastik