Genitaalherpes 22.10.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Juulis diagnoositi mul genitaalherpes ja raviks määrati Valtrex. Esimene raviperiood kestis 10 päeva ja 2 tabletti. Pärast seda on mul veel kahel korral herpes välja löönud ja raviks olen kasutanud 5 päeva ja 2 tabletti mõlemal korral. Lisaks veel kreem Acyclovir Stada kõigil kordadel. Naistearst ütles, et tõenäoliselt tunnen ma, kui uus haiguspuhang algab ja ma saan seda ennetada, kui hakkan tablette võtma. Kahjuks pole ma ühelgi korral tundnud, et uus haiguspuhang on alanud, vaid olen avastanud mõne villi või punetuse. Minu küsimus on selline, kas ühe või paari villi esinemisel tuleks kasutada kreemi või aitavad ainult tabletid? Kas genitaalherpese raviks on ka muid võimalusi või oskate soovitada, mis võiks olukorda pisutki leevendada? Kas 4 kuu jooksul 3 haiguspuhangut on normaalne?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 24-aastane. Uus Seksuaalsel Teel Levivate Infektsioonide Ravijuhis kehtib Eestis alates 30.11.2011. Selle järgi on primaarse genitaalherpese valikravi valatsükloviiriga 1000 mg 2x ööpäevas 7-10 päeva, retsidiivi ravi 500 mg 2x ööpäevas 3 päeva jooksul.
Kreemi genitaalherpese korral ei ole soovitav kasutada.
Genitaalherpest põdenud patsientidele kirjutame välja retseptid 6-ks kuuks, et saaks ägenemise raviga alati võimalikult vara alustada.
GH patsientidel on soovitav end vaktsineerida kõrge riski HPV tüüpide vastu ja genitaalkondüloomide tüüpide vastu, mis samuti on viirushaigused.
Sagedaste ägenemiste korral kasutatakse raviks supressioonravi, mille raviskeeme on mitmeid.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt