lastetus 15.01.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minul mure selline et oleme abikaasaga 2 aastat lapse saamise peale mõelnud aga pole siiani õnnestunud. Olen kohe 24 aastaseks saamas, abikaasa 26. Minul pole olnud ühtegi rasedust, abikaasal laps 8aastane. Minul aasta tagasi tehtud laporoskoopia, eemaldati liited. Üks munajuha läbitav teine mitte. 2007 aasta suvel sai mees põletiku ravi ja nüüd peaks olema normis. Novembris tehti hormoon analüüsid ja need olid mul korras. Arst määras serophene 1x päevas tsükli 3-7 päev ja duphastoni 2x päevas tsükli 16-25päev ja seda 2kuud, nüüd võtan juba teist kuud. Üldiselt tsüklid korrapärased 29-31 päeva. Siit olen aga lugenud et selle ravi ajal peaks ka UH-ga jälgima kas munarakk üldse valmib või mitte ja mõõtma basaal temperatuuri. Arst pole mulle sellest midagi rääkinud. Ja kas sellest serophenest on üldse abi kui hormoonanalüüsid on korras? Ja tegelikult ma ju ikkagi ei teagi mis on meie lastetuse põhjus? Ja kuna oleks siis kõige parem aeg vahekorras olla? Androloog soovitas meil kevadel kuntstliku viljastamise ette võtta, kui vahepel ei õnnestu siiski rasestuda. Kas on veel midagi äkki mida me võiks proovida, mingeid uuringuid või peaks äkki pöörduma erakliinikusse? Teid ette tänades ja kõike kaunist ja edu soovides....

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Kui üks munajuha on läbitav,siis on ka rasestumise võimalus 50% väiksem,aga õnneks olete nii noor,et siin jõuab nii uurida kui ravida.Serpphenet määratakse ikka ovulatsiooni stimulatsiooniks,mis siis et hormoonid olid normi piirides.Tõsi see on,et stimulatsiooni järgselt peaks kas UHga jälgima,aga võiks ka kasutada ovulatsiooni teste.Need on apteekides käsimüügil ja mõõta tuleb m.tsükli 11-15 päevani.Igal hommikul urineerida plastmassanumasse ja panna riba viieks minutiks sinna sisse.Kui ilmuvad kaks ühesugust tumesinist joont,siis on hüpofüüsi eessagara LH tõusnud ja toimub ovulatsioon.Sellel õhtul peaks kindlasti suguelu elama.Kui aga 15.päevaks ei ole kahte joont ilmunud,ostke apteegist veel üks originaal ja jätkake mõõtmist 16-20 päevani.Võib olla tuleb siis kasutada ovulatsiooni stimulatsiooniks mingit teist meetodit.Edu soovides,Maie Väli