Tupevähk 01.01.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist ja ilusat alanud aastat Teile!

Uus aasta alanud ja jätkuvalt on prioriteediks tervis. Probleem alljärgnev: ema suri 9 aastat tagasi 54 aasta vanusena tupevähki. Internetist asja uurides olen aru saanud, et see on küllalt harva esinev vähivorm. Ülejäänud pereliikmed - vanaemad, õde ja tädid elasid ja elavad kaua ja õnnelikult. Olen 33 aastane ja 2 lapsega - 12a ja 2a - aborte pole olnud, beebipille pole kasutanud, lapsi olen kaua rinnaga toitnud. Mida peaks ohtude minimiseerimiseks veel tegema, peale selle, et käin korrapäraselt 2 x aastas günekoloogi juures, kontrollin end perearsti juures, ei suitseta. Ema oli mul ahelsuitsetaja. Kas mul on suurem tõenäosus haigestuda sellesse harvaesinevasse haigusesse ? Kas PAP-testi on põhjust nõuda kaks korda aastas, või milliseid analüüse peaksin günekoloogilt lisaks küsima? Hetkel on paigaldatud MIRENA spiraal- kas see teeb pigem kahju või kasu? Kuidas saaksin sellele lisaks veel kaasa aidata, et elada samuti kaua ja õnnelikult koos abikaasa ja lastega. Viimasel ajal tunnen suurt muret oma tervise asjus- koos minuga on mures terve pere.
Aidake palun nõu ja jõuga.

Lugupidamisega

Anu Ida-Virumaalt

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Anu!
Tänan Teid ilusate soovide eest.
Olen Teiega nõus: "Internetist asja uurides olen aru saanud, et see on küllalt harva esinev vähivorm." Ehk oli siiski emaka kaela vähk? Teie ema suri küllaltki noorelt, seetõttu on vähe usutav, et oli ikkagi tupevähk. Tupevähki näevad ehk onkoloogid, kui neile satub patsent kaugetest maapiirkondadest ja pole aastaid või aastakümneid külastanud naistearsti.
Teie mure on tõesti ülepaisutatud: ..."koos minuga on mures terve pere". Haigusi on üle kümne tuhande, Te ei jõua ja ei peaks kõikidele nendele pidevalt mõtlema.
Küll aga on Teil õigus, et tervislik elustiil ja regulaarne arstlik kontroll on olulised. Oletegi juba küllalt pingutanud oma tervise nimel.
Emaka kaela vähi vastu on vaid 4 meedet:
1) mitte suitsetada
2) kasutada kondoomi ehk vältida sugulisel teel levivaid haigusi, eriti HPViirust -inimese papilloomviirust
3) külastada naistearsti 2.-5. aasta järel, väljutada Mirena õigel ajal
4) vaktsineerida end emaka kaela vähi vastu

Soovitused:
-külastage oma perearsti üks kord kahe aasta jooksul, hoidke kaal, veresuhkur, vererõhk normis
-külastage hambaarsti kaks korda aastas
-külastage naistearsti 2.-5. aasta järel. Emaka kaela vähk tekib 15.-25. aastaga. Emaka kaela vähi sõeluuringuid teostatakse iga 5 aasta järel.
-vaktsineerige end emaka kaela vähi vastu Silgard vaktsiiniga (ja kõik oma tütred). Ise saate "nõuda" analüüse vaid ise tasudes erahaiglates.
-Mirena on meede emaka limaskesta vähi ehk endomeetriumi vähi vastu; aga spiraali niidid põhjustavad sagedamini bakteriaalset vaginoosi, emaka kaela põletikke-tservitsiite jm. Kui Mirena aeg 5 aastat saab täis ja olete üle 35-aastane, siis on soovitav laparoskoopiline sterilisatsioon, mille käigus kontrollitakse väikevaagna organid. Kõige raskem on avastada hoopiski munasarja vähki.
-täpsustage, millisest organist lähtus vähk Teie emal
-õnnelik saate olla kohe ja võimaldage seda ka oma lastele ja abikaasale; kui nemad ei ole arstid, siis nad ei saa ei aidata,
-pidage nõu psühholoogiga; miks Te nii palju mõtlete oma ema haigusele ja olete sellele keskendunud, mida kõige rohkem elus kardate, kuidas sooviksite oma elu korraldada, et oleksite ise rahulik jne.
Haigekassas kindlustatuid naisi kutsutakse emaka kaela vähi sõeluuringutele iga 5 aasta järel alates 35. eluaastast, rinnavähi sõeluuringutele alates 50.eluaastast iga 2 aasta järel kuni 59. Saate juurde lugeda www.cancer.ee.
-ärge asjatult muretsege, kui on diagnoositud haigus, siis on olemas ka kaasegne ravi.
Liiga sage arstide juures käimine kahjuks muudab suhtumise Teisse pealiskaudseks, neid patsiente ei võeta tõsiselt, sest nad vajavad tegelikult psühholoogi, et jõuda selgusele oma mõtetes ja suhtumistes probleemidesse.
Kui soovite, võite külastada Vähiuuringute Keskust (?), mis asub Magdaleena Haiglas. Ise tasudes võib teha ka onkomarkerite uuringuid, kuid ükski uuring ei garanteeri, et ei teki ühtki haigust.
Ei saa unustada, et liigne tähelepanu oma tervisesse on sama halb kui mitte mingi tähelepanu ja selle omandavad lapsed oma kodudest.
Soovin Teile tunda rõõmu asjadest ja inimestest, mis Teil on olemas ja võimaldada, et pereliikmed saaksid end tunda turvaliselt ja õnnelikult.
Et elada kaua ja õnnelikult peabki ise olema positiivne rõõmus ja õnnelik.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt