onko test 24.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 20 aastane neiu. Ma saan munasarjade düsgeneesi tõttu hormoonasendusravi. Ma tahaksin teada kas minu vanuses tuleks teha onkoloogiline test. minu raviarst ei ole siiani läbivaatust teinud ega mingeid analüüse võtnud.Ultraheli on ainult tehtud. Võibolla sellest ehk piisab.Minu suguvõsas esineb aga küllalt palju vähki, just naistel.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Emakakaela tsütoloogilist uuringut emakakaela rakkude muutuste leidmiseks peaks tegema vähemalt iga 1,5-2aasta tagant (juhul, kui see on korras). Vajadusel aga kindlasti sagedamini. See on vajalik selleks, et leida emakakaela vähk võimalikult varajases staadiumis, kus ta on väga hästi ravitav. Kui Te elate suguelu (vanus ei ole siin üldse määrav), saab ja peaks Teie raviarst kindlasti võtma Teilt proovid. Emakakaela vähki algstaadiumis ei saa ultraheli abil diagnoosida. Perekondlikku esinemist on täheldatud munasarja ja rinnanäärme, vähem emakakeha kasvajate korral, emakakaela vähi korral sellist seost ei kirjeldata.