krooniline põletik 17.09.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr.Litter!

Olen 28.a vana.Kirjutasin Teile, et mul on krooniline tupeseen.

Mul on ravitud klamüüdiat kaks korda antibiootikumidega, oli ka baktreriaalne

vaginoos, mida ei avastatudki tükk aega, selle vastu sain antibiootilist kreemi.

Ma ei ela Tallinnas.Kohalikud arstid väidavad, et on muu infektsioon ka,

kuna on kogu aeg rohke voolus, aga korduvalt võetud analüüsid ei näita midagi.

Tallinnas eraarsti võetud analüüsid näitasid seeneniidistikku, mikrofloora

külv ei näidanud midagi.Pap analüüs oli korras.Kui on emakakaela

erosioon, kas siis seda tõsiselt ravida ei saa, kui sünnitanud ei ole.

Kas tohib kasutada tampoone, üks arst ütleb tohib, teine arst ütleb, et ei tohi

kasutada.Eraarst ütles, et ei saa määrata tundlikkust ravimite suhtes.

Milliseid ravimeid saaks ise osta?

Ette tänades M.R.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere M.R.!

"Krooniliseks" ehk sageli korduvaks loetaks kandidoosi kui ägenemine on üle 4-6 korra aastas. Teie olete korduvalt saanud ravi antibiootikumidega, mis on kaasajal sagedasim põhjus tupeseene ägenemisel.

Tõenäoliselt on tegemist emakakaela ektoopiaga ehk limaskesta healoomulise "väljapöördumisega" emakakaela kanalist, mida esineb sünnitamata naistel. Taktika on õige: oluline on Pap analüüs ja põletiku analüüsid.

Ravida tuleb kõik infektsioonid ja kontrollida emakakaela 2x aastas.

Üldjuhul sünnitamata naisel diatermokoagulatsiooni (kõrvetamist) ei teostata.

Tampoone võib kasutada kui ei ole ägedat põletikku. Tampooni tuleb sageli vahetada, et ei oleks tegemist "korgimehhanismiga". Kui tupeseen ägeneb peale tampooni kasutamist, siis ei ole see soovitav.

Jääb arusaamatuks, millisele tekitajale ei saa määrata tundlikkust?

Ravimeid ei saa ise osta, küll aga ravimisarnaseid aineid:

-ostke apteegist intiimseep Dercome Femme (sisaldab piimhapet, mis on oluline). Kasutage koos partneriga.

-hoiduge sugulisel teel levivatest infektsioonidest !

-jooge rohkelt biojogurtit

-tõstke oma immuunsust ratsionaalse toidu, õige puhkuserežiimi ja positiivsete emotsioonidega

-rääkige oma partneriga; on ka selline võimalus, et Te liigselt muretsete oma vooluse pärast ja liigselt seda jälgite

-ravimeid tarvitage ainult elulistel näidustustel ehk arsti ettekirjutuse järgi

-vahel on abi kasutades puuvillast pesu ja apteegi pesuvahendeid allergigutele

Mõelge soovitud rasedusele, ärge lükake seda aega väga kaugele edasi.

Mõelge, mis Teid kõige rohkem (!) häirib?

Kindlasti vajate arstilt rohkem informatsiooni.

Teile edu soovides,

Galina Litter.