Pärmseen 10.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen erinevatel eluetappidel olnud hädas seenega, mis enne rasedust mitmel korral ( ligi 4 aasta jooksul) ja raseduse ajalgi 2 korda lõi välja tupes. Peale sünnitust aga on ka rindade kaudu see välja löönud. Tupe kaudu ravisin traditsiooniliselt Klorimatisooliga, rindadel Daktariniga. Imetan 3 kuist last ja nii ravimit rindadele pannes saab ka laps seda oma suuõõnde. Kas see on rindade jaoks õige raviviis? Kui läheb hästi, siis saan ilmselt rinnad terveks ravida.

Samas tahaks kuidagi põhjusega võidelda ja mitte tagajärgedega - erinevate organite haigestumisel lokaalne ravimine erinevate ravimitega.

Olen aru saanud, et see on üks ja sama haigustekitaja seen, mis erinevates vormides ja organites tekib, kas see on tõsi? Kuidas saavutada, et seen ei avalduks nii kergelt ( kuigi ta on organismis olemas igalühel, ei avaldu ta ju igalühel nii keregelt) ? Mulle on arst soovitanud pidada dieeti, kus suhkur, tärklis ja pärm on välja jäetud. Väidetavalt kui sellist dieeti pidada, siis paari aastaga peaks seene nö aktiivsest tegutsemisest välja ravima ( et ei avaldu enam nii kergelt)

Huviga vastust ootama jäädes ja lahedusele lootes

Lugupidamisega

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui teil on seen kerge tulema, siis see viitab nõrgestatud organismi ja imuunsüsteemi olemasolule. Soovitaks immuunsüsteemi tõstvaid preparaate apteegist. Vajalik oleks teil süsteemne seeneravi(suu kaudne), lokaalne ravi aitab ka kuid sellest jääb vajaka. Kuna te aga toidate hetkel last rinnaga, siis süsteemne ravi pole lubatud. Peate piirduma lokaalse raviga. Daktariini rindadele pannes peate olema siiski ettevaatlik. Otse suhu ei tohiks lapsele sattuda. Samas pole leitud loomkatsetes sellle aine kahjulikkusst lapsele kuid soovitus on siiski olla ettevaatlik. Tupe kaudu kasutades ohtu lapsele ei ole mingit. Teile soovitatud dieedi osas on palju õigust. Omaltpoolt soovitaks rohkrm süüa jogurtit , hapupiima ja kohupiima, vitamiine., punast päevakübarat.Dr Kadastik