öine higistamine 08.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 45 a., normaalses kaalus, kontoritööd tegev naine.Peale günekoloogiliste probleemide mingeid teadaolevaid elukvaliteeti vähendavaid haigusi ei põe.Eelmisel aastal olin esimest korda tõsisemalt haige kopsupõletikuga.Mul on eemaldatud müoomide rohkuse tõttu mais 2004 emakas(väga tugevad verejookse põhjustas ja veri muutus kehvaks,juuksed hakkasid välja langema ja jõud kadus ära).Munasarjad jäid alles.Minu probleemiks on see,et kannatan terve oma teadliku elu igakuise öise higistamise käes.Kui mul mens oli siis alati enne selle algamist higistasin öösiti nii, et rinna pealt oli käega tuntavalt märg.Nüüd higistan täpselt samuti.Erinevad arstid aegade jooksul on öelnud,et iga inimese organism käitub eri moodi mensu perioodil.Kannatasin/kannatan ka rindade valulikkuse all.
Palun Teie poolset kommentaari minu olukorra kohta ja soovin teada,ehk on minu organismis mingeid aineid vajaka või üle.Mida peaksin tegema/kuidas käituma,milliseid vitamiine/toidulisandeid tarvitama jne.
Käin günekoloogi/mammoloogi juures nii tihti,kui tohtrid vajalikuks peavad või ise oluliseks pean,sest katastroofi ju pole.Loodan Teilt häid mõtteid saada ja tänan Teid vastamast.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Saan aru, et teil on higistamised tsükli eelselt olnud kogu teadlik elu. See on premenstruaalnse sündroomi erivorm. Kuna teil munasarjad veel töötavad, kuigi tsüklit pole eemaldatud emaka tõttu, siis seda on võimalik kindlasti parandada. Nimelt soovitatakse vältida premenstruatsiooni perioodil teravaid ja vürtsiseid toite, tevislikult toituda ja vältida ka väga soolaseid toite.
Apteegis on saadaval looduslik preparaat AGNUGASTON, soovitaks seda väga. Ka rindade hellus väheneb. Abi on ka hormoonidest, mida peaks teile naistearst kirjutama. Nimelt aitavad looduslikud kollaskeha hormoonid või siis kombineeritud pillid. Dr Kadastik