Seksuaalelu mõju tervisele 29.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 36a. naine. Alustasin tihedat suguelu peale 3a. "puhkepausi" uue mehega.

Olen natuke ülekaaluline, opereeritud (munasarjad ja emakas eemaldati 10a. tagasi kasvaja diagnoosi tõttu), kilpnäärmes avastati hiljuti tsüstid. Ehkki enesetunne on valdavalt hea ja seks äärmiselt nauditav, on peale vahekorda ebameeldiva lõhnaga voolus, sisemine paistetus ja "süda paha" teinud mind murelikuks - kas tegemist võib olla põletikuga või lihtsalt reaktsiooniga (liigne seks?).

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Pikka aega on arutletud,milline seos on emaka eemaldamisel suguelus ilmnevate probleemidega.On üsna selge,et suguelu peab jätkama ja ei tohi olla tarbetut seksihirmu.Kuna kurdate peale vahekorda ebameeldiva lõhnaga vooluse üle,esineb Teil ilmselt bakteriaalne vaginoos,mis teisisõnu tähendab muutust tupe mikroflooras.Normaalne laktobatsillfloora on asendatud põhiliselt anaeroobsete mikroobide poolt moodustatud mikroflooraga. Bakteriaalse vaginoosi tüüpiline kaebus on halvalõhnaline (vänge,kalalõhnaline)ja normaalsest tugevam voolus.See ei ole suguhaigus ja piisab kui Te kasutate lokaalselt 2%klindamütsiinsalvi või metronidasooltupekuulikesi.Need on küll retseptiravimid,kuid paluge oma perearsti need välja kirjutada.