süsivesikute mõjust hormoonidele 28.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Magusate asjade mõjust nahale on räägitud ühte ja teistpidi, naha seisundi sõltuvus hormoonidest on teada. Väidetavalt on olemas inimesi, kelle puhul diabeeti ei saa küll diagnoosida, kuid kelle puhul nihe suguhormoonide tasemes otseselt sõltub insuliini suurenenud(?) produktsioonist ja seega süsivesikute tarbimisest. Ja siit ka otsetee süsivesikutest nahani.

Kuidas teie seda kommenteerite?

Võib-olla võiks hormoonpreparaatide asemel, mis ravivad tagajärgi, võtta ravis kasutusele hoopis süsivesikutevaese dieedi, mis juba põhjustele lähemal seisab?

Lugupidamisega,

Liisbet

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Kallis Liisbet! Te olete tõele väga lähedal.Munasarja tööd reguleerivad esmajoones hüpofüüsi gonadotroopsed hormoonid,aga lisaks neile on oluline roll ka insuliinil.Lisaks toimib insuliin maksas suguhormoone siduva globuliini ja insuliini sarnast kasvufaktorit siduva proteiini sünteesile,mis reguleerivad veres ringleva suguhormoonide,esmajoones testosterooni hulka. Sageli on efektiivne ja küllaldane kehakaalu langetamine dieedi abil.Väiksem kalorite hulk viib insuliini hulga vähenemiseleja suguhormoonide produktsiooni normaliseerumisele.