Seriliseerimine 28.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 37 a naine,kaks last sünnitanud.Rohkem lapsi ma ei soovi,rasestumisvastaste vahenditega on olnud probleemid, kaks korda aborti tehtud. Olen mõelnud steriliseerimisele munajuhade läbilõikamise teel. Kas see toob ka kaasa mingisuguseid tüsistusi või muutusi organismis? Ja kas on ka muid võimalusi peale

munajuhade läbilõikamise?

Ette tänades.Naine 37

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Steriliseerimine munajuhade läbilõikamise teel ei too endaga kaasa mingeid olulisi häireid naise organismis. Mõnikord harva võivad esineda tuimad alakõhuvalud. Kui olete partneriga otsustanud, et Te rohkem lapsi ei soovi ja Teile ei sobi teised vahendid (spiraal, hormoonspiraal, tabletid, kondoom, depoopreparaadid) on võimalik ka mehe seemnejuhade läbilõikamine. Mehe steriliseerimine on tehniliselt lihtsam ja ohutum operatsioon kui laparoskoopiline munajuhade läbilõikamine. Arvestama peab, et Teie otsus on suhteliselt lõplik, munajuhade taastamise võimalikkus on väike. Rääkige oma murest oma naistearstile, enne vastavat otsust jäetakse Teile alati vähemalt ühe kuu pikkune mõtlemisaeg.