Põletik 23.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu mureks on valulik vahekord. Viimased kaks kuud olen tundnud vahekorra ajal valulikkust tupes. Valud algasid peale seene ravi, tean, et seeneravimid võivad tupe kuivust tekitada ja seega ka valulikkust, mida soovitaksite teha, kui kaua võtab aega tupe endise mikrokliima taastumiseni, kas endine olukord üldse taastub ja kui kaua pean kasutama libestusaineid. Enne ravi ma neid ei vajanud. Teise küsimusena tahaksin teada, kas seen võib tekitada põiepõletikku? Hiljuti oli mul põiepõletikule sarnane haigus, tihe pissil käimine, valu põies, samas esinesid ka tugevad valud seljas. Perearst kindlat diagnoosi ei pannud, ütles vaid, et sellised asjad võivad tekkida ka tupeseenest ja peaksin minema oma günekoloogi vastuvõtule. Kas tegemist võib olla mingi naistehaigusega. Samas on olnud ka probleeme neerudega, nimelt üks on mul liikuv neer.

Ette tänades, Kairi

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Pärmiseente poolt tekitatavate pöletike esinemissagedus on tõusnud ja selle põhjuseks on laialdasem antibiootikumide kasutamine.Teised soodustavad faktorid on rasestumisvastaste tablettide kasutamine ning kemikaalide üleliigne kasutamine intiimhügieenis. Kõige tavalisem kandidoosist tingitud vulvovaginiidi tunnuseks on sügelemine,kusiti välisava turse ja valulik urineerimine.Sageli kaasnevad ka väiklesed limaskesta haavandid ja limaskestadele kleepunud teraline valgevoolus.Korra seda põletikku põdenul on kerge haiguse sümptoome ära tunda.Korduva kandidoosi korral soovitatakse nn.profülaktilist ravi.Näit. üks DIFLUKAANI kapsel (150mg)nädalas.Ka laktobatsille sisaldava maitsestamata jogurti igapäevasest joomisest ja isegi selle tuppe viimisest vöib olla abi.