abort ja emakakaela muutused 02.07.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen 31.a. sünnitamata naine. Selle aasta jaanuaris avastati mul emakakaela CIN 1. Uus kolposkoopia jäigi praegu tegemata, sest jäin rasedaks, vaatamata ka nn. SOS-pillide kasutamisele. Hetkel olen 6,5 nädalat rase ja olen otsustanud siiski teha abordi. Kahjuks tundub, et keegi (emakakaela uurinud arst on puhkusel) ei suuda mulle öelda, kuidas abort võib mõjutada emakaela muutuste arengut ja kuivõrd on minul om CIN1-ga suurem risk võrreldes teistega abordiga viljatuks jääda või muud sellist.
Abordi aeg on prageu määratud 8. nädalasse, st. varsti. Tean, et teilt suvisel ajal kiiret vastust oodata on võib-olla mõttetu, aga oleksin siiski väga tänulik.

Kai

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, Kai,
kõigepealt on muidugi kahju, et olete otsustanud oma raseduse katkestada. Kuna küsimusest on aega mööda läinud, on võimalik, et olete ümber mõelnud ja otsustate ikkagi sünnitada.
CIN 1 tähendab emakakaela nõrga astme rakulisi muutusi, mida põhjustab papilloomi viirus. Selle viiruse persisteerimist organismis soodustavad : põetud ja olemasolevad sugulisel teel levivad haigused(näiteks klamüdioos), palju sex partnereid, raseduse katkestamised, varane suguelu algus(alla 16 eluaasta)jm. Kerge astme rakulised muutused(CIN1) 50% juhtudest kaovad iseenesest 2 aasta jooksul, 75% 5 aasta jooksul. Et jälgida, kas muutused emakakaela rakkudes püsivad või kaovad, on vajalik 6 kuu intervalliga teha PAP analüüs. Seega on sellise diagnoosi puhul põhiline just jälgimistaktika. Viirusevastast ravi pole olemas. Kui Te otsustate teha aborti, tuleks peale seda kontrolli minnes korrata PAP analüüs. Kui otsustate sünnitada, siis ka rasedusega arvele tulles tehakse see analüüs Teile uuesti. Riskid abordi puhul on samad, risk viljatuseks tulevikus ei ole CIN 1 puhul suurem.
K.Seemen