pruun voolus enne mensest 15.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas peaks muretsema kui päev enne korralikku verega menstruatsiooni eritub pruunikat voolust (sodi) ning kõht ja selg valutab.

Kas pruunikas voolus enne menstruatsiooni viitab endometrioosile?

Mida peaks arvama ovulutsiooniaegsetest valudest, mis kestavad ca 5 päeva. Tekkisid peale raseduse katkemist enne ei esinenud?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Endometrioosile on iseloomulik rohkem valu menstruatsiooni eelselt ja esimestel päevadel. Määrimine enne päevi ei ole kindel endometrioosi sümptom , samas võib esineda. Endometrioos on põhiliselt laparoskoopiline diagnoos, seega kindlalt väita enne ei saa. Ovulatsioonivalud võivad esineda eriti tundlikel naistel, selle leevendamiseks on soovitavad "pillid " jm.Pöörduge sellega arsti poole.