vanema naise suguelu 03.07.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 48aastane nn tühjaks lõigatud (4 a tagasi) naine, alles vaid emakakael. Abielus. Probleemiks, et suguelu on olematu. Mul pole mingit soovi, see on mulle ebameeldiv ja see tekitab mehega konflikte. Hormoonravi rahakott ei kannata, arstidest on vaid kibedad mälestused (nakkus arstikabinetis, arvamus, et minuealisele pole seksi vajagi, kallistagu ja silitagu ma meest niisama ja soovitagu temal samaga piirduda). Libiained ju aitaks, aga probleemid on mujal. Kannatan kerge pidamatuse all ja tilgun ka vahekorra ajal, see on ääretult ebameeldiv, aga seksi ajal ju pamperseid ei kanna. Iga vahekorra järgselt ja ka pärast günekoloogi juures käimist on tupp mitu nädalat kibe, arst ütleb, et põhjused on psühholoogilsied, ma ei suuda end lõdvestada. Orgasmi pole ma peale oppi tegelikkuses kogenud, küll aga unenäos. Eriti hommiku eel, sageli koos erootiliste unenägudega ja tegelikult unistan sellest salamisi. Noored naised muidugi naeravad nüüd... Suures seksihirmus kolisin isegi mehe juurest teise voodisse magama, sest ainuüksi minu lähedusest piisab tema erutumiseks. Minu keeldumise põhjusteks peab ta seda, et mul on kusagil keegi teine ja on lausa haiglaselt armukade. Peale selle süüdistab ta mind kasimatuses ja mõnitab ülekaalu pärast (olen peale oppi umbes 15 kilo juurde võtnud).

Kardan üksi jäämist ja vahel hambad ristis tulen mehele vastu. st luban vahekorda, kuigi minu jaoks on see meeletu piin.

Mida ma peaksin tegema ja kas minu eas ja selliste probleemidega on üldse mingit lahendust (mitteoperatiivset)? Tunnen, et minust on saamas kibestunud vanaeit, aga seda veel ei tahaks.

Keegi tuttav soovitas loodustooteid, aga milliseid seda ta öelda ei osanud. Ehk teate teie... Elan maal, arsti juurde minek on probleemiks.

Ette tänades, Salme.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Kui teie huvi seksi vastu on salamisi olemas ja ka see kajastub teie unenägudes, siis probleem on tõesti suuremas osa psüholoogiline ja perekondlik. Ei maksa ainult ennast selles süüdistada, arvaksin ka et see on mehe poolne hoiak. Operatsiooni järgselt ei tohiks olla mingit takistust normaalseks sugueluks, seda enam et teie emakakael on opereerimata. Tupe osas ei ole mingit muutust nii teile kui ka mehele. Opereeriti ju kõhu poolt, mis ei mängi mingisugust rolli. Arvaksin et ka munasarjad jäeti alles, mis tegelikult hoiab teie naiselikkust. Kui ei, siis on teil kliimaksile iseloomulikud muutused, mida saab ka loodustoodetega pisut paremaks teha.Küsige apteegist. Ka soja tooted on väga head toidupoodides ja apteegis. Probleemiks on muidugi uriini pidamatus, see võib küll häirida teie intiimelu. Selleks on operatiivsed võimalused. Kindlasti omab osa ka kehakaal, tänapäeval on seda võimalik reguleerida, võimalusi on palju. Võtke ennast kokku ja ärga mõelge negatiivselt. Alati on kõik võimalik kui seda ise sooviteväga. Teie pole üldse vana et kibestuda elust ,vastupidi peate muutma oma suhtumist sellesse.