tsükli eripära 25.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!Kasutan triregnoli tablette,päevad olid varem kestusega 5-7päeva ja tava-lise rohkusega,nüüd kogu tablettide tarvitusaja u.6kuud kestusega 1-3 päeva. Vereeritus nii vähene ,et põhimõtteliselt jätkuks päevas 1 sidemest.Gün. pole seda kommenteerinud.Põen ka aegajalt seenhaigust,millele olen saanud 1kord korraliku ravikuuri.Päevad on aegajalt valulikud,kõht väga paistes,tahkel hädal käiia pingeline,esineb kriipiv ja suruv valu nagu emaka piirkonnas.Minu günekoloog pole selle kohta osanud midagi eriti öelda.Kommenteerige palun ka seda mis juhtub kui unustan tableti võtta.Aitäh.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Rasestumisvastaseid tablette kasutades muutubki tsükkel verevaesemaks. (Mõnikord kasutataksegi pille just tsükli regulatsiooniks ja menstruaalvere hulga vähendamiseks). Pille kasutades on emaka limaskest õhem, sellest ka verehulga vähenemine. Kui olete kasutanud tablette regulaarselt ja õigetel aegadel ei tohiks muretsemiseks põhjust olla.

Pillide kasutajatel on mõnikord tõesti sagedamini seenhaiguse retsidiive. Kui põete seenhaigust korduvalt, tuleks teha ravi koos partneriga. Sagedaste retsidiivide korral soovitatakse suukaudset ravi, tehakse ka ennetavat ravi. Abi on ka piimhappe kuulikeste kasutamisest.

Menstruatsiooniaegne kõhu valulikkus võib olla tingitud emaka verevarustuse muutusest mensese ajal, samuti emaka kokkutõmmetest.

Iga tabletikarbiga on kaasas juhend, kus on kirjas, mida teha kui olete unustanud tableti võtmata. Üldiselt tuleb unustatud tablett kohe järgi võtta ja kui unustatud on rohkem kui 12 tundi, kasutada juurde teisi kaitsevahendeid (näiteks kondoomi). Kui tablett jääb vahele võivad esineda hormonaalse taseme kõikumisest tsükli häired, samuti on võimalik rasestumine.