kapslid 22.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere,

olen kuulnud, et muude rasestumisvastaste vahendite hulgas on olemas ka naha alla paigaldatavad kapslid, mis jäävad sinna paariks aastaks (nagu spiraal). kas neid ka eestis on? palju maksab ja kellele võib neid soovitada.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

On tõesti olemas kapslid nimega NORPLANT, mida saab panna käsivarre naha alla ja toime püsib 5 aastat. Eestis viimasel ajal kasutatakse seda meetodit vähe ( aastaid tagasi kasutati rohkem). Põhjuseks on rohkete kõrvaltoimete olemasolu, ( nagu kaalu tõus, pidev määrimine jne. ). Seega naised ei soovi seda meetodit ,kuna tänapäeval on paremad vahendid. Noortele veel sünnitamata naistele ma üldse ei soovitaks seda meetodit. Kui soovitada üldse, siis peale 30 aastat, kui mitte ükski muu vahend pole sobinud. Kogemuste järgi umbes 15% naistest on rahul selle meetodiga.