kehakaal 20.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kuigi Teie teemaderingi kuulub liigne kehakaal, ehk oskate ka nõu anda vastupidisel teemal-alakaalulisus. Olen 35 a., 170 cm pikk ja kaalun 52 kg. Parematel aegadel olen kaalunud 60 kg ja see on tundunud minu jaoks õige kaaluna. Nüüd olen aga kõhna juba pikemat aega, mõneti närvilise elu tõttu. Hiljuti viibisin haiglas (soolesulgus) ja selle tagajärjel langes kaal alla 50 kg. Mida peaksin sööma, et veidigi juurde võtta, samas maole haiget tegemata, sest ei ole mõeldav õgimisega kaalu lisada (magu on mul nõrk organ). Millised toidud oleksid kaloririkkad, kuid samas ka kergelt seeditavad?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Ilmselt onTeie kehakaalu languse põhjused situatsioonineuroosist alguse saanud.Seega kiiret kehakaalu tõusu ei olegi mõtet loota.Kuna ma ei tea,kas Teid opereeriti soolesulguse tõttu ,siis ma päris täpset dieeti ei oska Teile määrata.Pikaajalise nälgimise järel antakse alustuseks 1500 kalorit päevas. Süüa aeglaselt ja vähe korraga.Juua toidukordade vahel,mitte nende ajal.Vähe süsivesikuid,palju valku(rasvata liha,piima,kala ,kohupiima).Tselluloosirikast köögivilja,mis annab täiskõhutunde praktiliselt kaloreid lisamata võiks piirata. Võiks konsulteerida ka psühhiaatriga,võib olla mõjub soodsalt ka depressioonivastane ravi.