korduv põletik 12.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Aastavahetusel diagnoosis naistearst mul emakapõletiku. Ravisin Klacidi ja diclofenci küünaldega, hiljem veel soojendused.Mai alguses tulid samad sümptomid tagasi. Naistearstile aega ei saanud, perearst kirjutas samad ravimid mis talvel, lisaks veel teise atibiootikumi põie-neeru põletiku vastu (kuna uriinianalüüs näitas valgu jälgi). Mai lõpus käisin kontrollis naistearstil, kes ütles, et põletikku pole. Samas on pingetunne alakõhus alles, vahel on ka liigutamise peal tunda kerget valu, ka väike palavik oli. Kas peaks äkki tegema ultraheli, siiani on arst ainult kastumisega piirdunud? Kas katsumisega saab aru,et kõik muu on korras? Olen väga mures, äkki on midagi veel viltu? Suguelu ma ei ela, olen üldse vähe elanud. Kas pärast 2 antibiootikumikuuri on normaalne tunda ennast väga nõrga ja väsinuna? Kuidas emakapõletikust hoiduda? Mismoodi see krooniline põletik mõjutab laste saamist?

Äitähh!

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Emakapõletikku diagnoositakse tavaliselt günekoloogilisel läbivaatusel.Nendel patsientidel esineb alakõhuvalu,pikka aega,mitte äkiline.Valu lokaliseerub bilateraalsele,emakakael on liigutamisel valulik.Menstruaalverejooks on rohke.Sagedamini esineb patsientidel,kes kasutavad emakasisest vahendit jakes on varem põdenud klamüüdiat või gonorröad.Laboratoorsetest näitajatest on tõusnud leukotsütoos veres ja CRV. Ultraheliuuringust on abi diferentsiaaldiagnostikas,seega ei ole see protseduur tingimata vajalik,kui günekoloog sai katsumiasga aru,et kõik on korras.Ka raviks olete Te saanud laia toimespektriga antimikroobset ravi,aga võib olla on tõesti tekkinud ägenemine. Soovitan veel kord günekoloogi konsultatsiooni. Kui Teil on emakas spiraal,tuleb see küll eemaldada.Seksuaalkontaktidest tuleb ravi ajal hoiduda.Ka partner võiks minna uuringutele(klamüüdia ja gonorröa kontroll). Emakapõletiku tähtsamad tüsistused on lastetus ja emakaväline rasedus. Aga kaasajal on võimalik lapsi saada ka ekstrakorporaalsel viljastamisel.