viljakus 06.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kui naine on olnud 10 aastat tagasi anoreksik, hiljem pole esinenud mingeid toitumishäireid, kas sel juhul nüüd on võimalik, et ta ei saa seetõttu lapsi või lapsed ei sünni tervetena?

Tänan

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Anoreksiast terveneb 75-90%haigestunutest. Anoreksiast taastumine võtab aega 4-7aastat. Kui praegu ei esine enam mingeid toitumishäireid ja menstruatsioon on regulaarne,ei tohiks rasestumisega probleeme olla.Muidu aga põhjustab anoreksia suguhormoonide taseme langust ja muutusi kilpnäärme hormoonides.Tulevased lapsed võivad sündida alakaalulistena ja on täheldatud ka sünnidefekte,kuid kaasaegse perinataaldiagnostika abil on võimalik seda juba üsasiseselt kindlaks teha.