Menstruatsiooni pikkus 29.05.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 28a, üks laps (6a). Menstruatsioon algas 12. aastaselt ja on alati kestnud korrapäraselt 5 päeva. Olen viimased 3 aastat väikeste vaheaegadega kasutanud Diane-35 akne tõttu, samas oli mul kindluse mõttes ka spiraal alates lapse sünnist. 2000. aasta novembris käisin spiraali vahetamas, uus spiraal aga tekitas valusid ja ta eemaldati 2001. aasta jaanuaris (arsti väitel oli spiraal oli kõver, mis võiski põhjustada valusid). Peale spiraali eemaldamist on mul aga menstruatsiooni pikkus lühenenud 3 päevani, kusjuures tavaliselt algab ta tablettide võtmise 7-päevase vaheaja viimasel päeval. Ka vereeritus on minimaalne, võrreldes eelmiste aastatega. On see normaalne või tuleks siiski pöörduda arsti poole täiendavateks uuringuteks?

Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Kahte rasestumisvastast vahendit ei ole mõtet kasutada. Kui pillid on sobilikud, siis soovitaksin kindlasti neid. Pillide kasutamisel vereeritus reeglina jääbki vähema vereeritusega teatud aja möödudes. Kui vereeritus üldse lakkab, siis peab nende võtmisel tegema vaheaja kuni tsükli taastumiseni. Eelnevalt peab kindlastika arsti külastama. Pillide kasutamisel ei ole kindel menstruatsiooni algamise päev. Sageli see algab 3-4-nda päeval viimase pilli võtmisest. kuid mõnedel algab veritsus ka hiljem või varem. Seega teie puhul veritsuse algus pillde vabal 7-dal päeval veritsuse algus ei ole midagi halba. Pigem peate jälgima , et veritsust ikkagi oleks.