basaaltemperatuuri mõõtmine 20.05.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu arst käskis mul ovulatsiooni jälgimiseks mõõta basaaltemperatuuri pärasooles. See ei ole eriti meeldiv. Olen lugenud, et basaaltemperatuuri võib mõõta ka suus keele all. Kas võiksin seda teha, kas see tõesti annab samu tulemusi nagu pärasooles mõõtmine? Ja veel üks küsimus: kumba te soovitaksite temperatuuri mõõtmiseks kasutada, kas tavalist elavhõbeda-termomeetrit või uuemat digitaalset termomeetrit?

Ette tänades,

A.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,A! Ovulatsiooni olemasolu näitab tõepoolest basaaltemperatuuri mõõtmine,millega saadakse orienteeruvaid andmeid ovulatsiooni toimumisajast ja kollaskeha talitlusest. Basaaltemperatuuri mõõdetakse hommikuti enne voodist ülestõusmist kas pärasoolest või keele alt,kuid alati samast kohast. Ovulatsiooni järel tõuseb basaaltemperatuur umbes 0,5 kraadi ja püsib kõrgena vähemalt 12 ööpäeva. Basaaltemperatuuri tuleb mõõta kõige enam kolme kuu vältel.