Kipitus, punetus 15.05.02 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mul on järgmine mure, mis ei lase normaalset igapäevaelu elada ja aina painab. Kindlasti ei saa siin anda päris adekvaatset vastust, kuid ootan nõuandeid, kelle poole pöörduda, millega võiks tegemist olla jms.

Viimased paar kuud vaevlen kipituse, turse ja punetuse käes (tupe ümber ja häbememokkadel). Kuu aega tagasi olid lausa haavandid ja nahk marraskil. Arst arvas, et tegemist võib olla nahapealse seenega ja kirjutas Mycosysti kapsleid ja kreemi Clotrimasol. 7-päevase kuuri möödudes oli asi nii palju paranenud, et haavandid kadunud, kuid punetus mitte ja sügelus hakkab ka tagasi tulema. Sügelusega olen käinud ka enne seda suuremat punetust arsti juures, kes arvas, et seent ei ole, aga ehk on allergia millegi vastu. Kasutan Essexi kreemi.

Minu murele on lisandunud veel teinegi. Nimelt, kurdab minu 5-aastane tütar, et tal on valus pissida. Vaatasin, et temalgi on suur punetus, mis ei taha ega taha ära kaduda. Paneme beebipuudrit, sest muud ei oska ma teha. Olen temaga ka arsti juures käinud selle probleemiga. Tegime ussiproovid, mis olid negatiivsed ja arst ei osanud mingit nõu anda. Kas võib olla tegemist, et minu haigus on ka minu tütrel? Siis millega võiks tegemist olla ja kelle poole ma pöörduma pean?

Lootusetu tunne on, et keegi ei suuda aidata.

Palun andke nõu!

Murelik patsient (24.a.).

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Arvan et tegemist on kandidoosist tingitud vulvovaginiidiga,millega kaasnevad valulikud väikesed limaskesta fissuurid ja mõnikord ka väikesed haavandid,kui on tegemist tugeva põletikuga.Võimalik,et tegemist on olukorraga,kus tupe happeline voolus põhjustab valu ja kipitust tupeesikus ning välisgenitaalidel.Siis on tekitajaks laktobatsillidest rikas tupefloora,mille tõttu pH on väga madal.Tsütolüütilise vaginoosi korral võib abi olla alkaliseerivatest tupeloputustest(50g söögisoodat ühe liitri sooja vee kohta).